Analog Devices LT1963ES8-3.3#PBF
63dB(120Hz) 1.5mA Fixed 1.5A 1 3.3V 1.9V 3.3V 20V 550mV@ 1.5A 20mV 10mV SOIC-8 1.1mm
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Analog Devices LT1963ES8-3.3#PBF.
Analog Devices
Official datasheet0 pagine0 anni fa
element14 APAC
Farnell
Component Distributors Inc.
Newark
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
+27.01%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
Component Search Engine
SimboloImpronta
3DScarica
Ultra Librarian
SimboloImpronta
Scarica
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Parti alternative
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Min Input Voltage
1.9 V
2.1 V
2.1 V
Max Input Voltage
20 V
20 V
20 V
Polarity
Positive
Positive
Output Type
Fixed
Fixed
Number of Regulators
1
Output Voltage
3.3 V
3.3 V
3.3 V
Output Current
1.5 A
1.5 A
1.5 A
Dropout Voltage
340 mV
340 mV
340 mV
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
63 dB
63 dB
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 3 years ago)
Risorse di progettazione
Visualizza i kit di valutazione e i progetti di riferimento per Analog Devices LT1963ES8-3.3#PBF.
Parti correlate
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A 8SOIC / 1.5A, Low Voltage, Low Quiescent Current LDO Regulator
MCP1727-ADJE/SN, LDOVOLTAGE REGULATOR, ADJUSTABLE 1.5A,0.8 TO 5V.5%,8-PIN SOIC
Texas InstrumentsLP38512MR-ADJ/NOPB
Adjustable Positive LDO Regulator, 0.5V Min, 5V Max, 0.3V Dropout, CMOS, PDSO8
PWR SPLY FUNC, VOLTAGE REGULATOR, LINEAR, LDO, SOIC, IS 120UA, PD 0.433W, VO 3V, VI 6V
IC CONV DDR DDR2 DDR3 / DDR Memory Termination Regulator 2.2V to 5.5V 8-Pin SOIC N EP T/R
Texas InstrumentsLP2996MRX/NOPB
DDR/DDR2 Termination Regulator 1.5A 2.2V to 5.5V 8-Pin SOIC PowerPAD T/R
Descrizioni
Descrizioni di Analog Devices LT1963ES8-3.3#PBF fornite dai suoi distributori.
Low Dropout Regulator 3.3 Volt 1.5A 8-Pin SOIC N
1.5A, Low Noise, Fast Transient Response LDO Regulators
Ldo Voltage Regulator, Fixed, 3.3V, 1.5A, Soic-8
Fixed Positive LDO Regulator, 2.5V, 0.55V Dropout, BIPolar, PDSO8
LDO, FIXED, 0.34VDO, 3.3V, 1.5A, 8SOIC
Lead Free Positive Fixed PRODUCTION (Last Updated: 4days ago) Linear Voltage Regulator IC 125C 1.5A 1.5mm 340mV
SOIC8 3.3V FAST TRANS 1.5A LDO