Analog Devices LT1763IS8-1.5#PBF
LDO, FIXED, 1.5V, 0.5A, NSOIC, 125DEG C; Available until stocks are exhausted
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Analog Devices LT1763IS8-1.5#PBF.
Analog Devices
Official datasheet0 pagine0 anni fa
Upverter
element14 APAC
Linear Technology
Arrow Electronics
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
+66.07%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
EE Concierge
SimboloImpronta
Ultra Librarian
SimboloImpronta
Scarica
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Parti alternative
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Min Input Voltage
1.8 V
1.8 V
1.8 V
Max Input Voltage
20 V
20 V
20 V
Polarity
Positive
Positive
Output Type
Fixed
Fixed
Number of Regulators
1
Output Voltage
1.5 V
1.5 V
1.5 V
Output Current
500 mA
500 mA
500 mA
Dropout Voltage
300 mV
300 mV
300 mV
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
65 dB
65 dB
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 3 years ago)
Risorse di progettazione
Visualizza i kit di valutazione e i progetti di riferimento per Analog Devices LT1763IS8-1.5#PBF.
Parti correlate
Analog DevicesLT1763CS8-2.5#TRPBF
LDO, FIXED, 2.5V, 0.5A, NSOIC, 125DEG C; Available until stocks are exhausted
Texas InstrumentsLP2987IM-5.0/NOPB
200-mA, 16-V, low-dropout voltage regulator with power good & enable 8-SOIC -40 to 125
Texas InstrumentsLP2986AIM-3.0/NOPB
65dB(1kHz) 120¦ÌA Fixed 200mA 1 3V 2.1V 3V 16V 350mV@ 200mA 0.014%/V SOIC-8 1.5mm
Texas InstrumentsLP2986IM-3.3/NOPB
65dB(1kHz) 120¦ÌA Fixed 200mA 1 3.3V 2.1V 3.3V 16V 350mV@ 200mA 0.014%/V SOIC-8 1.5mm
Analog DevicesLT1963AIS8#PBF
IC REG LDO ADJ 1.5A 8SOIC / LDO Regulator Pos 1.21V to 20V 1.5A Automotive 8-Pin SOIC N Tube
Analog DevicesLT1963AES8-2.5#TRPBF
LDO Regulator Pos 2.5V 1.5A 8-Pin SOIC N T/R
Texas InstrumentsLP38512MR-ADJ/NOPB
Adjustable Positive LDO Regulator, 0.5V Min, 5V Max, 0.3V Dropout, CMOS, PDSO8
MicrochipMIC2951-03YM
MIC2951 Series 5 V Fixed Output 150 mA SMT LDO Voltage Regulator - SOIC-8
MicrochipMIC2951-02YM
LDO, REG, 30VIN, 0.15A, ADJ, 8SOIC; Primary Input Voltage:30V; Dropout Voltage V
Texas InstrumentsLP2989AIM-3.3/NOPB
500-mA, 16-V, low-dropout voltage regulator with power good & enable 8-SOIC -40 to 125
Texas InstrumentsLP2989IM-2.5/NOPB
Descrizioni
Descrizioni di Analog Devices LT1763IS8-1.5#PBF fornite dai suoi distributori.
Adjustable Positive LDO Regulator, 1.22V Min, 20V Max, 0.45V Dropout, PDSO8
LDO Regulator Pos 1.5V 0.5A 8-Pin SOIC N Tube
500mA, Low Noise, LDO Micropower Regulators
IC REG LINEAR 1.5V 500MA 8SOIC
稳压器, LDO, 固定, 1.5V, 0.5A, NSO125度;