Analog Devices AD9238BSTZ-20
ADC, Flash Method, 12-Bit, 1 Func, 2 Channel, Parallel, Word Access, CMOS, PQFP64
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Analog Devices AD9238BSTZ-20.
Upverter
Datasheet48 pagine15 anni fa
Datasheet48 pagine21 anni fa
Analog Devices
Augswan
Newark
element14 APAC
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
+41.25%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
Component Search Engine
SimboloImpronta
SnapEDA
Authorized Distributors
6
Case/Package
LQFP
LQFP
Number of Pins
64
Sampling Rate
20 Msps
20 Msps
Integral Nonlinearity (INL)
1.4 LSB
1.4 LSB
Differential Nonlinearity
0.9 LSB
Number of A/D Converters
2
Min Supply Voltage
2.7 V
2.7 V
Max Supply Voltage
3.6 V
3.6 V
Risorse di progettazione
Visualizza i kit di valutazione e i progetti di riferimento per Analog Devices AD9238BSTZ-20.
Parti correlate
Analog DevicesAD9248BSTZ-20
ADC, Proprietary Method, 14-Bit, 2 Func, 1 Channel, Parallel, Word Access, CMOS, PQFP64
Analog DevicesLTC2226HLX#PBF
Single Channel Single ADC Pipelined 25Msps 12-bit Parallel Automotive 48-Pin LQFP
Analog DevicesAD876JSTZ
1-Channel Single ADC Pipelined 20Msps 10-bit Parallel 48-Pin LQFP Tray
Analog DevicesMAX1422ECM+D
12-Bit, 20Msps, +3.3V, Low-Power ADC with Internal Reference
Descrizioni
Descrizioni di Analog Devices AD9238BSTZ-20 fornite dai suoi distributori.
12-Bit, 20 MSPS/40 MSPS/65 MSPS, Dual A/D Converter
2-Channel Dual ADC Pipelined 20Msps 12-bit Parallel 64-Pin LQFP Tray
ADC, 12BIT, 20MSPS, LQFP-64; Available until stocks are exhausted Alternative available
12Bit 2.7V~3.6V 20MHz Parallel LQFP-64(7x7) Analog To Digital Converters (ADCs) ROHS
64-LQFP AD9238 PRODUCTION (Last Updated: 3months ago) Simultaneous Sampling analog digital converter 1.4mm 60mA 20Msps 190mW
Adc, 12Bit, 20Msps, Lqfp-64; Resolution (Bits):12Bit; Sampling Rate:20Msps; Input Channel Type:Differential; Data Interface:Parallel; Supply Voltage Type:Single; Supply Voltage Min:2.7V; Supply Voltage Max:3.6V; No. Of Pins:64Pins Rohs Compliant: Yes |Analog Devices, Inc. AD9238BSTZ-20
The AD9238 is a dual, 3 V, 12-bit, 20 MSPS/40 MSPS/65 MSPS analog-to-digital converter (ADC). It features dual high performance sample-and-hold amplifiers (SHAs) and an integrated voltage reference. The AD9238 uses a multistage differential pipelined architecture with output error correction logic to provide 12-bit accuracy and to guarantee no missing codes over the full operating temperature range at up to 65 MSPS data rates. The wide bandwidth, differential SHA allows for a variety of user-selectable input ranges and offsets, including single-ended applications. It is suitable for various applications, including multiplexed systems that switch full scale voltage levels in successive channels and for sampling inputs at frequencies well beyond the Nyquist rate. Dual single-ended clock inputs are used to control all internal conversion cycles. A duty cycle stabilizer is available and can compensate for wide variations in the clock duty cycle, allowing the converter to maintain excellent performance. The digital output data is presented in either straight binary or twos complement format. Out-of-range signals indicate an overflow condition, which can be used with the most significant bit to determine low or high overflow.