Analog Devices AD9235BRUZ-40
Analog to Digital Converter Single Pipelined 40 MSPS 12-Bit Parallel 28-Pin TSSOP
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Analog Devices AD9235BRUZ-40.
Upverter
Datasheet40 pagine13 anni fa
Analog Devices
Augswan
iiiC
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
-54.50%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
Component Search Engine
SimboloImpronta
3DScarica
EE Concierge
SimboloImpronta
SnapEDA
Scarica
Ultra Librarian
Scarica
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Parti alternative
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Case/Package
TSSOP
TSSOP
Number of Pins
28
Number of Bits
12
Sampling Rate
20 Msps
20 Msps
Polarity
Bipolar, Unipolar
Unipolar
Unipolar
Interface
Parallel
Parallel
Integral Nonlinearity (INL)
0.9 LSB
0.9 LSB
Differential Nonlinearity
0.75 LSB
0.75 LSB
Number of A/D Converters
1
Min Supply Voltage
2.7 V
2.7 V
2.7 V
Max Supply Voltage
3.6 V
3.6 V
3.6 V
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 3 years ago)
Risorse di progettazione
Visualizza i kit di valutazione e i progetti di riferimento per Analog Devices AD9235BRUZ-40.
Parti correlate
Texas InstrumentsADC1173CIMTCX/NOPB
8-Bit 15MSPS Analog-to-Digital Converter (ADC) 24-TSSOP -40 to 75
Texas InstrumentsTHS1215IPW
12-Bit, 15 MSPS ADC w/ Low Power and excellent ENOB 28-TSSOP -40 to 85
Texas InstrumentsTHS1215CPWR
Converters - Analog to Digital (ADC) 12-Bit, 15 MSPS w/Low Pwr & exc ENOB
Descrizioni
Descrizioni di Analog Devices AD9235BRUZ-40 fornite dai suoi distributori.
12-BIT, 40 MSPS 3 V A/D CONVERTER ADC, Proprietary Method, 12-Bit, 1 Func, 1 Channel, Parallel, Word Access, CMOS, PDSO28
12Bit 2.7V~3.6V 40MHz Parallel TSSOP-28 Analog To Digital Converters (ADCs) ROHS
28-TSSOP (0.173 4.40mm Width) AD9235 PRODUCTION (Last Updated: 1month ago) Tube analog digital converter 1.05mm 20Msps 180mW 20Weeks
Adc, 12Bit, 40Msps, Tssop-28; Resolution (Bits):12Bit; Sampling Rate:40Msps; Input Channel Type:Differential, Single Ended; Data Interface:-; Supply Voltage Type:Single; Supply Voltage Min:2.7V; Supply Voltage Max:3.6V Rohs Compliant: Yes |Analog Devices, Inc. AD9235BRUZ-40