Analog Devices AD9218BST-65
48-LQFP TIN LEAD Tray ADC PROPRIETARY METHOD analog digital converter 7mm 65MHz 3V -40C~85C
Pagina del produttoreScheda dati
Prezzo e stock
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Analog Devices AD9218BST-65.
Arrow Electronics
Datasheet28 pagine19 anni fa
DigiKey
Newark
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
+0.00%
Parti alternative
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
1
Case/Package
LQFP
LQFP
Number of Pins
48
Number of Bits
10
Sampling Rate
65 Msps
65 Msps
Polarity
Unipolar
Unipolar
Interface
Parallel
Integral Nonlinearity (INL)
1.6 LSB
1.6 LSB
Differential Nonlinearity
1.3 LSB
1.3 LSB
Number of A/D Converters
2
Min Supply Voltage
2.7 V
2.7 V
Max Supply Voltage
3.6 V
3.6 V
Parti correlate
Analog DevicesAD9288BSTZ-80
ADC, 8-BIT, 80MSPS, LQFP-48; Available until stocks are exhausted Alternative available
Analog DevicesAD9226ASTZ
1-Channel Single ADC Pipelined 65Msps 12-bit Parallel 48-Pin LQFP Tray
Analog DevicesAD9226ASTZRL
1-Channel Single ADC Pipelined 65Msps 12-bit Parallel 48-Pin LQFP T/R
Analog DevicesMAX1420ECM+
12-Bit, 60Msps, +3.3V, Low-Power ADC with Internal Reference
Descrizioni
Descrizioni di Analog Devices AD9218BST-65 fornite dai suoi distributori.
Dual ADC Pipelined 65Msps 10-bit Parallel 48-Pin LQFP Tray
2-CH 10-BIT PROPRIETARY METHOD ADC PARALLEL ACCESS PQFP48
The AD9218 is a dual 10-bit monolithic sampling analog-to-digital converter with on-chip track-and-hold circuits. The product is low cost, low power, and is small and easy to use. The AD9218 operates at a 105 MSPS conversion rate with outstanding dynamic performance over its full operating range. Each channel can be operated independently. The ADC requires only a single 3.0 V (2.7 V to 3.6 V) power supply and a clock for full operation. No external reference or driver components are required for many applications. The digital outputs are TTL/CMOS compatible and a separate output power supply pin supports interfacing with 3.3 V or 2.5 V logic. The clock input is TTL/CMOS compatible and the 10-bit digital outputs can be operated from 3.0 V (2.5 V to 3.6 V) supplies. User-selectable options offer a combination of power-down modes, digital data formats, and digital data timing schemes. In power-down mode, the digital outputs are driven to a high impedance state. Product Highlights 1. Low Power. Only 275 mW power dissipation per channel at 105 MSPS. Other speed grades proportionally scaled down while maintaining high ac performance. 2. Pin Compatibility Upgrade. Allows easy migration from 8-bit to 10-bit devices. Pin compatible with the 8-bit AD9288 dual ADC. 3. Easy to Use. On-chip reference and user controls provide flexibility in system design. 4. High Performance. Maintains 54 dB SNR at 105 MSPS with a Nyquist input. 5. Channel Crosstalk. Very low at –75 dBc. 6. Fabricated on an Advanced CMOS Process. Available in a 48-lead low profile quad flat package (7 mm × 7 mm LQFP) specified over the industrial temperature range (−40°C to +85°C). Applications Battery-powered instruments Hand-held scopemeters Low cost digital oscilloscopes I and Q communications Ultrasound equipment Data Sheet, Rev. C, 12/06