Analog Devices AD8044AR-14-REEL
Op Amp Quad Low Power Amplifier R-R O/P ±6V/12V 14-Pin SOIC N T/R / Quad 150 MHz Rail-to-Rail Amplifier
Pagina del produttoreScheda dati
Prezzo e stock
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Analog Devices AD8044AR-14-REEL.
Arrow Electronics
Datasheet16 pagine21 anni fa
Analog Devices
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
+0.00%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
Ultra Librarian
SimboloImpronta
Scarica
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Parti alternative
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
1
Case/Package
SOIC N
R
R
Number of Pins
14
Number of Circuits
4
Slew Rate
170 V/µs
190 V/µs
190 V/µs
Gain Bandwidth Product
150 MHz
80 MHz
80 MHz
Input Offset Voltage (Vos)
6 mV
6.5 mV
6.5 mV
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
70 dB
80 dB
80 dB
Common Mode Rejection Ratio
90 dB
90 dB
Min Supply Voltage
3 V
3 V
3 V
Max Supply Voltage
12 V
12 V
12 V
Operating Supply Current
13.6 mA
13.6 mA
Parti correlate
Texas InstrumentsLMH6683MAX/NOPB
Triple Channel, 190MHz Single Supply, Operational Amplifier 14-SOIC -40 to 85
Texas InstrumentsLMC6484AIMX
Op Amp Quad Precision Amplifier R-R I/O 15.5V 14-Pin SOIC T/R
Texas InstrumentsLMC6494BEMX/NOPB
Quad, 15.5-V, 1.5-MHz operational amplifier 14-SOIC -40 to 125
Analog DevicesOP481GS-REEL7
Non-RoHS Compliant e0 TIN LEAD Tape & Reel (TR) op amp buffer circuit 8.65mm 0.01muA -8V 105kHz
MicrochipMCP619T-I/SL
Quad Op-Amp - 2.3 to 5.5V - 25uA - Rail to Rail Output - -40°C to +85°C - 14-Lead SOIC
Analog DevicesAD8544WARZ-R7
ROHS3Compliant e3 AD8544 Tape & Reel (TR) op amp buffer circuit 8.65mm 0.001muA 6mV 980kHz
Descrizioni
Descrizioni di Analog Devices AD8044AR-14-REEL fornite dai suoi distributori.
Non-RoHS Compliant e0 TIN LEAD Tape & Reel (TR) op amp buffer circuit 8.65mm 2muA -5V 15000kHz
Operational Amplifier, 1 Func, 9000uV Offset-Max, BIPolar, PDSO14
11.5mA 190V/¦Ìs 150MHz Rail to Rail 30mA 4 4 ¡À6V,12V 1.4mV 2¦ÌA 160MHz Voltage Feedback SOIC-14
The AD8044 is a quad low power, voltage feedback, high speed amplifier designed to operate on +3 V, +5 V or ±5 V supplies. It has true single-supply capability with an input voltage range extending 200 mV below the negative rail and within 1 V of the positive rail. The output voltage swing extends to within 25 mV of each rail, providing the maximum output dynamic range. Additionally, it features gain flatness of 0.1 dB to 12 MHz while offering differential gain and phase error of 0.04% and 0.22° on a single +5 V supply. This makes the AD8044 ideal for video electronics such as cameras, video switchers or any high speed portable equipment. The AD8044's low distortion and fast settling make it ideal for active filter applications. The AD8044 offers low power supply current of 13.1 mA max and can run on a single +3.3 V power supply. These features are ideally suited for portable and battery powered applications where size and power are critical. The wide bandwidth of 150 MHz along with 170 V/µs of slew rate on a single +5 V supply make the AD8044 useful in many general purpose, high speed applications where dual power supplies of up to ±6 V and single supplies from +3 V to +12 V are needed. The AD8044 is available in 14-pin plastic DIP and SOIC.