Amphenol Communications Solutions 71600-016LF
Board Connector, 16 Contact(S), 2 Row(S), Female, 0.1 Inch Pitch, Idc Terminal, Locking, Gray
Schede tecniche e documenti
Electro Sonic
Datasheet2 pagine8 anni fa
element14 APAC
Farnell
Verical
RS (Formerly Allied Electronics)
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
-9.75%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Parti correlate
Conn IDC Connector SKT 16 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount
Conn IDC Connector SKT 16 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Box
Amphenol Communications Solutions71600-020LF
Quickie IDC Receptacle, Wire to Board connector -Double row - 20 Positions - 2.54 mm (0.1 in.)
Conn IDC Connector SKT 16 POS 2.54mm IDT RA Side Entry Cable Mount Box
Conn IDC Connector F 16 POS 2mm IDT RA Cable Mount Milli-Grid Tray
Conn IDC Connector F 14 POS 2mm IDT RA Side Entry Cable Mount Milli-Grid™ Tray
Descrizioni
Descrizioni di Amphenol Communications Solutions 71600-016LF fornite dai suoi distributori.
Quickie® IDC receptacle, Wire to Board, 2.54mm(0.100in), Double Row, 16 positions
Conn IDC Connector RCP 16 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube
2.54mm Three-piece (connector + pressure plate + folding cover) Gold Phosphor Bronze IDCconnector 2.54mm 2 P=2.54mm IDC Connectors ROHS
WIRE-BOARD CONNECTOR RECEPTACLE 16 POSITION, 2.54MM; Pitch Spacing:2.54mm; No. of Contacts:16Contacts; Gender:Receptacle; Product Range:FCI Quickie Series; Contact Termination Type:IDC / IDT; No. of Rows:2Rows RoHS Compliant: Yes