Vishay T18501KT10
Trimmer; Cermet; Rest 500 Ohms; Pcb; 18 Turns; Linear; Pwr-rtg 0.5W; Shaft Dia 2.5MM
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Vishay T18501KT10.
IHS
Datasheet5 pagesIl y a 10 ans
Newark
Farnell
Mouser
TME
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-20.25%
Chaîne d'approvisionnement
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.50
Introduction Date2006-10-17
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Pièces détachées
Trimmer, Cermet, 0.75W, 500ohm, 400V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 15 Turn(s), 7519
Trimmer, Cermet, 0.75W, 500ohm, 400V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 15 Turn(s)
TT Electronics89PR500LF
Res Cermet Trimmer 500 Ohm 10% 0.75W 20(Elec)Turn 2.36mm (20.57 X 4.83 X 6.35mm) Pin Thru-Hole Box
TT Electronics64WR500LF
Res Cermet Trimmer 500 Ohm 10% 0.25W 12(Elec)Turn 1.78mm (6.35 X 4.19 X 7.88mm) Pin Thru-Hole Tube
TT Electronics64XR500LF
Trimmer, Cermet, 0.25W, 500ohm, 200V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 12 Turn(s)
Descriptions
Descriptions de Vishay T18501KT10 fournies par ses distributeurs.
Trimmer, Cermet, 0.5W, 500ohm, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 15 Turn(s), 7519
Res Cermet Trimmer 500 Ohm 10% 0.75W(3/4W) 15(Elec)/18(Mech)Turns 2.5mm (20.5 X 4.8 X 6.4mm) Pin Thru-Hole Tube
TRIMMER 500OHM 0.75W PC PIN SIDE
Multi-Turn Trimmers/Potentiometers 3/4 H/ADJ 500
500¦¸ ¡À10% 750mW ¡À100ppm/¡æ 250V 6.4mm
TRIMMER, 18 TURN 500R; Track Resistance:500ohm; No. of Turns:18; Resistance Tolerance:± 10%; Temperature Coefficient:± 100ppm/°C; Power Rating:750mW; Potentiometer Mounting:Through Hole; Adjustment Type:Horizontal; Contact Resistance Variation +:2%; End Resistance:1ohm; External Depth:19mm; External Length / Height:6.4mm; External Width:4.8mm; Full Power Rating Temperature:70°C; IP / NEMA Rating:IP67; Lead Cross-section Depth:0.8mm; Lead Cross-section Width:0.2mm; Lead Diameter:0.5mm; Lead Length:5.3mm; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Package / Case:PCB Mount; Proof Voltage:1000V; Resistance:500ohm; Resistor Element Material:Variable Rotary Cermet; Resistor Mounting:Through Hole; Resistor Terminals:Radial Leaded; Series:T18; Temperature Coeff. +:100ppm/°C; Temperature Coeff. -:100ppm/°C; Terminal Type:PCB Terminals; Termination Type:Radial Leaded; Tolerance +:10%; Tolerance -:10%; Track Taper:Linear