Vishay P16NP472MAB15
Potentiometer Cermet Knob 1 Turn Power 1W Resistance 4.7 kOhms Panel P16 Series
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Vishay P16NP472MAB15.
IHS
Datasheet7 pagesIl y a 3 ans
Newark
element14 APAC
TME
Burklin Elektronik
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+1.74%
Chaîne d'approvisionnement
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.50
Introduction Date2009-09-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Pièces détachées
Potentiometer, Cermet, 1W, 4700ohm, 68.5V, 20% +/-Tol, 150ppm/Cel, 1 Turn(s)
POTENTIOMETER CERMET WITH SWITCH REST 4.7 KOHMS PANEL 1 TURN PWR 1W P16S SERIES
Potentiometer, Cermet, 1.5W, 4700ohm, 84V, 20% +/-Tol, 150ppm/Cel, 1 Turn(s)
TE Connectivity23ESA472MMF50NF
Res Carbon Film POT 4.7K Ohm 20% 2/5W 1Turn 6.35mm (60.7 X 20.4 X 25.2mm) Pin Panel Mount
TE Connectivity23ESB472MMF50NF
User Defined HORIZONTAL RoHS Compliant Carbon Potentiometer ±20% 300° 200mW 500V
TE ConnectivityCP16SH10IP06472IF
Rotary Potentiometer, Carbon, Cp16S Series, 4.7 Kohm, Linear, 1, 200 Mw, Through Hole Rohs Compliant: Yes
Descriptions
Descriptions de Vishay P16NP472MAB15 fournies par ses distributeurs.
Cermet potentiometer with knob, 4.7 kΩ, 1 W, linear, solder lug, P16NP472MAB15
Res Cermet POT 4.7K Ohm 20% 1W 1(Elec)/1(Mech)Turns 16mm (16 X 24.5mm) Solder Lug Panel Mount Bulk
Track Resistance:4.7kohm; No. of Turns:1Turns; Track Taper:Linear; Power Rating:1W; Resistance Tolerance:± 20%; Product Range:P16 Series; Potentiometer Mounting:Panel Mount; Shaft Diameter:-; No. of Gangs:1; Shaft Length:- RoHS Compliant: Yes
POTENTIOMETER, 4K7; Track Resistance:4.7kohm; Track Taper:Linear; No. of Turns:1; Resistance Tolerance:± 20%; Voltage Rating:350V dc; Series:P16NP; Power Rating:1W; Mounting Type:Panel; No. of Gangs:1; Adjustment Type:Knob; SVHC:No SVHC; Resistor Element Type:Variable Rotary Cermet; Body Diameter:16mm; Case Style:Panel Mount; Electrical Angular Rotation Tolerance +:10°; Electrical Angular Rotation Tolerance -:10°; External Length / Height:23mm; Full Power Rating Temperature:40°C; Insulator Material:Black plastic; Max Operating Temperature:85°C; Mechanical Angular Rotation Tolerance +:5°; Mechanical Angular Rotation Tolerance -:5°; Min Temperature Operating:-40°C; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; Overload Voltage:750V; Panel Cut-out Diameter:10.1mm; Proof Voltage:2500V; Resistance:4.7kohm; Rotation Electrical Angle:270°; Rotation Mechanical Angle:300°; Temperature Coeff. +:100ppm/°C; Temperature Coeff. -:100ppm/°C; Temperature Coefficient:± 100ppm/°C