Vishay P16NP103MAB15
Res Cermet POT 10K Ohm 20% 1W 1(Elec)/1(Mech)Turn 8mm (16 X 24.5mm) Solder Lug Panel Mount Bulk
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Vishay P16NP103MAB15.
IHS
Datasheet7 pagesIl y a 3 ans
Upverter
Newark
Farnell
element14 APAC
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-0.50%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
EE Concierge
SymboleEmpreinte
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Chaîne d'approvisionnement
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Pièces détachées
Potentiometer, Conductive Plastic, 1W, 10000ohm, 20% +/-Tol, 1000ppm/Cel, 1 Turn(s)
Potentiometer, Carbon, 0.5W, 10000ohm, 500V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s)
TT ElectronicsP170S-FC20BR10K
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.1W, 10000ohm, 20% +/-Tol, 1 Turn(s)
TT ElectronicsP231-FC20BR10K
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.5W, 10000ohm, 20% +/-Tol, 1 Turn(s)
Descriptions
Descriptions de Vishay P16NP103MAB15 fournies par ses distributeurs.
Cermet potentiometer with knob, 10 kΩ, 1 W, linear, solder lug, P16NP103MAB15
Potentiometer, Cermet, 1W, 10000ohm, 100V, 20% +/-Tol, 150ppm/Cel, 1 Turn(s)
POTENTIOMETER CERMET KNOB 1 TURN POWER 1W RESISTANCE 10 KOHMS PANEL P16 SERIES
P16 Series 10 kOhm ±20% 1 W Solder Lug Knob Potentiometer
POTENTIOMETER, 10K; Track Resistance:10kohm; Track Taper:Linear; No. of Turns:1; Resistance Tolerance:± 20%; Voltage Rating:350V; Power Rating:1W; Potentiometer Mounting:Panel; No. of Gangs:1; Adjustment Type:Knob; SVHC:No SVHC (18-Jun-2012); Body Diameter:16mm; Electrical Angular Rotation Tolerance +:10°; Electrical Angular Rotation Tolerance -:10°; External Length / Height:23mm; Full Power Rating Temperature:40°C; Mechanical Angular Rotation Tolerance +:5°; Mechanical Angular Rotation Tolerance -:5°; Mounting Type:Panel; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; Overload Voltage:750V; Panel Cutout Diameter:10.1mm; Proof Voltage:2500V; Resistance:10kohm; Resistor Element Material:Variable Rotary Cermet; Rotation Electrical Angle:270°; Rotation Mechanical Angle:300°; Series:P16NP; Temperature Coeff. +:100ppm/°C; Temperature Coeff. -:100ppm/°C; Temperature Coefficient:± 100ppm/°C; Terminal Type:Solder Lug