Vishay 248FGJSPXB25503MA
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.5W, 50000ohm, 158V, 20% +/-Tol, 500ppm/Cel, 1 Turn(s)
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Vishay 248FGJSPXB25503MA.
Newark
Farnell
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-32.62%
Pièces détachées
Potentiometer, Conductive Plastic, 1W, 50000ohm, 20% +/-Tol, 1000ppm/Cel, 1 Turn(s)
Res POT 50K Ohm 20% 1/20W 1Turn 6mm Pin Panel Mount/Through Hole
Res Conductive Plastic POT 50K Ohm 20% 1/40W 1(Elec)/1(Mech)Turn 6mm Pin Panel Mount/Through Hole
Descriptions
Descriptions de Vishay 248FGJSPXB25503MA fournies par ses distributeurs.
Res Conductive Plastic POT 50K Ohm 20% 1/2W 1(Elec)/1(Mech)Turn 6.35mm (30.73 X 12.7 X 13.11mm) Pin Panel Mount/Through Hole Bulk
Avnet Japan
POTENTIOMETER, 50K; Track Resistance:50kohm; Taper:Linear; No. of Turns:1; Resistance Tolerance:± 20%; Series:248; Power Rating:500mW; Mounting Type:Through Hole; No. of Gangs:1; Adjustment Type:Shaft; Resistor Element ;RoHS Compliant: Yes
POTENTIOMETER, 50K; Track Resistance:50kohm; Track Taper:Linear; No. of Turns:1; Shaft Diameter:6.35mm; Shaft Length - Metric:22.2mm; Resistance Tolerance:± 20%; Power Rating:500mW; Potentiometer Mounting:PCB; No. of Gangs:1; Adjustment Type:Side; SVHC:No SVHC (18-Jun-2012); Dielectric Strength VAC:750V; Electrical Angular Rotation Tolerance +:5°; Electrical Angular Rotation Tolerance -:5°; End Resistance:2ohm; External Depth:7.6mm; External Length / Height:12.7mm; External Width:12.7mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Insulation Resistance:1000Mohm; Mechanical Angular Rotation Tolerance +:5°; Mechanical Angular Rotation Tolerance -:5°; Mounting Type:Through Hole; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Proof Voltage:750V; Resistance:50kohm; Resistor Element Material:Variable Rotary Conductive Plastic; Rotation Electrical Angle:265°; Rotation Mechanical Angle:295°; Series:248; Temperature Coeff. +:1000ppm/°C