Texas Instruments CD74AC163M96
Synchronous Presettable Binary Counters with Synchronous eset 16-SOIC -55 to 125
Fiches techniques et documents
Texas Instruments
Datasheet19 pagesIl y a 11 ans
Official datasheet0 pageIl y a 0 an
Technical Drawing2 pagesIl y a 14 ans
Arrow Electronics
Mouser
SHENGYU ELECTRONICS
Newark
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-16.98%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Ultra Librarian
SymboleEmpreinte
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
94,342
Authorized Distributors
5
Case/Package
SOIC
SOIC
Number of Pins
16
Logic Function
Counter
Counter
Direction
Unidirectional
Unidirectional
Number of Elements
1
Number of Bits per Element
4
Reset
Synchronous
Synchronous
Clock Edge Trigger Type
Positive Edge
Positive Edge
Frequency
90 MHz
90 MHz
Min Supply Voltage
1.5 V
1.5 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
Chaîne d'approvisionnement
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Ressources d’ingénierie
Voir les kits d'évaluation et les conceptions de référence pour Texas Instruments CD74AC163M96.
Pièces détachées
Texas InstrumentsCD74AC161M
Synchronous Presettable Binary Counters with Asynchronous eset 16-SOIC -55 to 125
Texas InstrumentsCD74AC161M96
Texas InstrumentsCD74ACT163M96
IC 4BIT SYNC BIN COUNTER 16-SOIC / Counter Single 4-Bit Sync Binary UP 16-Pin SOIC T/R
MC74ACT163DG 4-STAGE BINARY COUNTER, UP COUNTER, 5V, 16-PIN SOIC
MC74ACT Series 4.5 V to 5.5 V Synchronous Presettable Binary Counter - SOIC-16
GULL WING DUAL Positive Edge Synchronous Binary Counter IC 0C~70C 40MHz 5V 3.9mm
Descriptions
Descriptions de Texas Instruments CD74AC163M96 fournies par ses distributeurs.
Counter Single 4-Bit Sync Binary UP 16-Pin SOIC T/R
Cut Tape (CT) Active e4 74AC163 divider circuit 209ns 3.91mm 3.3/5V 0.08mA
AC SERIES SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT UP BINARY COUNTER PDSO16
BINARY COUNTER, SYNCHRONOUS, SOIC-16
Positive Edge 1.5V~5.5V 4 1 90MHz SOP-16 Counters / Dividers ROHS