Relay, Dpdt, 240Vac, 28Vdc, 5A; Contact Configuration:Dpdt; Coil Voltage:120Vac; Contact Current:5A; Product Range:Kup Series; Relay Mounting:Socket; Coil Type:Non Latching; Contact Voltage Vac:240V; Relay Terminals:Quick Connect Rohs Compliant: Yes |Potter&brumfield Te Connectivity KUP-11A11-120
Special Order: KUP-11A11-120=KU Relay Type: Industrial Panel Plug-In Coil Magnetic System: Monostable Coil Power Rating Class: 2 – 3 VA Coil Power Rating AC: 2.1 VA Coil Resistance: 2250 Ω Industrial Panel Plug-In Monostable 2 – 3 VA 2.1 VA | Power Relay | Part Number: KUP-11A11-120 | Internal Number: 1-1393117-7 | TE Connectivity