TDK B59975C120A70
B59975 Series 1.8 Ohm 450 mA ±25 % PTC Thermistor for Overcurrent Protection
Obsolete
Page du fabricantFiche technique
Prix et stock
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour TDK B59975C120A70.
IHS
Datasheet10 pagesIl y a 12 ans
Newark
Future Electronics
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+0.00%
Chaîne d'approvisionnement
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Pièces détachées
Thermistor PTC 1.65Ohm 25% 2-Pin Cardboard Strip
Descriptions
Descriptions de TDK B59975C120A70 fournies par ses distributeurs.
Epcos 1.8Ohms Monitoring PTC Thermistor; 9 (Dia.) x 3.5mm
Thermistor PTC 1.8 Ohm 25% 2-Pin Radial Strip Automotive
Thermistor Resistance technical notation: 1R8 Temperature range: -40 ... 125 °C IEC-climate category: 40/125/56 Pitch: 5 mm Disc diameter max.: 9 mm Disc thickness: 3.5 mm Overall height: 12.5 mm Rated current: 450 mA Reference temperature: 120 °C Resistance @ reference temperature: 1.8 Ohm Switched current: 0.9 A
THERMISTOR, PTC; Thermistor Type:PTC; Resistance:1.8ohm; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C; Operating Voltage Range:30V; No. of Pins:2; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Body Diameter:9mm; Current Temperature:120°C; Lead Length:35mm; Operating Temperature Max:+125°C; Operating Voltage:30V; Package / Case:Radial; Reference Voltage:24V; Resistance Temperature:25°C; Resistance Tolerance:± 25%; Resistance Tolerance +:25%; Resistance Tolerance -:25%; Series:B599; Tripping Current:0.9A; Tripping Temperature:120°C; Voltage Rating V DC:30V
  • B59975-C120-A70
  • B59975C 120A 70