Rubycon 6.3ZLJ1800M10X16
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 1800uF, Through Hole Mount
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Rubycon 6.3ZLJ1800M10X16.
IHS
Datasheet4 pagesIl y a 3 ans
Master Electronics
element14 APAC
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-6.65%
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
2,025
Authorized Distributors
6
Capacitance
1.8 mF
1.8 mF
1.8 mF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
6.3 V
6.3 V
6.3 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
49 mΩ
49 mΩ
Life (Hours)
10000 hours
8000 hours
Ripple Current
1.056 A
1.79 A
1.79 A
Height - Seated (Max)
17.5006 mm
16.002 mm
16.002 mm
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2012-09-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Pièces détachées
United Chemi-ConEKYB6R3ELL182MJ16S
Cap Aluminum Lytic 1800uF 6.3V 20%( 10 X 16mm) Radial 5mm 1400mA 8000h 105C Bulk
1800uF 6.3V ±20% 1.76A@100kHz Plugin,D10xL16mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
PanasonicEEU-FR0J182B
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FR 6.3V 1800muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UHE 6.3V 1800muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
PanasonicEEUFR0J182
United Chemi-ConEKYA6R3ELL182MJ16S
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Descriptions
Descriptions de Rubycon 6.3ZLJ1800M10X16 fournies par ses distributeurs.
1.8mF 6.3V ¡À20% 5mm 10000h@ 105¡ãC 1.056A@ 120Hz,1.76A@ 100 kHz ,D10xL16mm 10mm*16mm*17.5mm
1800uF 6.3V 38mΩ ±20% 1.056A@120Hz Plugin,D10xL16mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
CAP ALUM 1800UF 20% 6.3V RADIAL
Aluminium Electrolytic Capacitor, Zlj Series, 1800 - F, - 20%, 6.3 V, 10 Mm, Radial Leaded Rohs Compliant: Yes |Rubycon 6.3ZLJ1800M10X16
Radial Can ZLJ 6.3V 1800muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
CAP, 1800µF, 6.3V, 20%; Capacitance: 1800µF; Voltage Rating: 6.3V; Product Range: ZLJ Series; Capacitance Tolerance: ± 20%; Capacitor Terminals: Radial Leaded; Diame; Available until stocks are exhausted Alternative available