Rubycon 35YXG2200MEFC18X25
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 35V, 20% +Tol, 20% -Tol, 2200uF, Through Hole Mount
Obsolete
Page du fabricantFiche technique
Prix et stock
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Rubycon 35YXG2200MEFC18X25.
IHS
Datasheet3 pagesIl y a 9 ans
element14 APAC
Farnell
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
SnapEDA
Stock
1,568
Authorized Distributors
2
Capacitance
2.2 mF
2.2 mF
2.2 mF
Voltage Rating (DC)
35 V
35 V
35 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
49 mΩ
49 mΩ
Life (Hours)
6000 hours
10000 hours
Ripple Current
2.198 A
2.512 A
2.512 A
Height - Seated (Max)
27.0002 mm
24.9936 mm
24.9936 mm
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2011-03-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-12-31
LTD Date2025-12-31
Pièces détachées
PanasonicEEU-FC1V222SB
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 560uF
Cap Aluminum Lytic 2200uF 25V 20% (12.5 X 30mm) Radial 5mm 3450mA 6000h 105C
NichiconUHV1V222MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR YXH 35V 2200muF ±20% 0.709Dia 18.00mm
PanasonicEEUTP1E222
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR TP 25V 2200muF 卤20% 0.630Dia 16.00mm
PanasonicEEU-TP1E222B
2.2mF 25V ¡À20% 7.5mm 5000h@ 125¡ãC 2.208A@ 120Hz,2.3A@ 100 kHz ,D16xL25mm 16mm*25mm*27mm
Descriptions
Descriptions de Rubycon 35YXG2200MEFC18X25 fournies par ses distributeurs.
Aluminium Electrolytic Capacitor, Yxg Series, 2200 - F, - 20%, 35 V, 18 Mm, Radial Leaded Rohs Compliant: Yes
2200uF 35V 19mΩ ±20% 2.198A@120Hz Plugin,D18xL25mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Radial Can YXG 35V 2200muF ±20% 0.709Dia 18.00mm
CAPACITOR, 2200µF, 35V, 20%; Capacitance:2200µF; Voltage Rating:35V; Product Range:YXG Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Diameter:18mm; Lead Spacing:7.5mm; Height:25mm; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:105°C; Lifetime @ Temperature:6000 hours @ 105°C; ESR:-; Automotive Qualification Standard:-; SVHC:No SVHC (15-Jan-2018); Capacitance Tolerance ±:± 20%