Renesas CS82C55AZ96
Pb-Free Periph Prg-I/o 5V 8Mhz 44Plcc Com (Tape&reel) Rohs Compliant: Yes
Production
Page du fabricantFiche technique
Prix et stock
Documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Renesas CS82C55AZ96.
Integrated Device Technology
Datasheet30 pagesIl y a 21 ans
Datasheet30 pagesIl y a 21 ans
IHS
Renesas
Newark
Modèles CAO
Informations sur le modèle
Fournisseur :Renesas
Date de publicationAug 6, 2025
Conforme à la norme IPCIPC-7351B
Révision du guide de styleVersion 1.0 - Nov 1, 2024
Source de la fiche techniqueVersion 11.00 - Dec 8, 2015
Vérification
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-9.12%
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Case/Package
PLCC
PLCC
Number of Pins
44
Interface
Parallel
Parallel
Frequency
8 MHz
8 MHz
Number of I/Os
24
Min Supply Voltage
4.5 V
4.5 V
4.5 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
Min Operating Temperature
0 °C
0 °C
0 °C
Max Operating Temperature
70 °C
70 °C
70 °C
Ambient Temperature Range High
Chaîne d'approvisionnement
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8540000000
Introduction Date1988-01-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 2 months ago)
Pièces détachées
Memory OTP EEPROM, 4Mb, 256K x 16, 5Vcc, -40°C to +85°C, 44-PLCC, RoHS
Memory OTP EEPROM, 1Mb, 64K x 16, 5Vcc, -40°C to +85°C, 44-PLCC, RoHS
Analog DevicesICL7109CQH+TD
12-Bit A/D Converter with 3-State Binary Outputs
Analog DevicesMAX7233BFIQH+D
Drives 4 Alphanumeric Characters/18 Segments; Parallel Input Format
Texas InstrumentsADC12048CIV
12-Bit Plus Sign 216 kHz 8 Channel Sampling Analog to Digital Converter 44-PLCC -40 to 85
Descriptions
Descriptions de Renesas CS82C55AZ96 fournies par ses distributeurs.
Renesas CMOS Programmable Peripheral Interface
2.5mA 2.5mA Parallel 24 4.5V 5.5V LCC , 16.66mm*16.66mm*3.69mm
J BEND QUAD COMMERCIAL CMOS I/O Expander 70C 8mA 16.66mm 4.5V
I/O Expander, 8 bit, Parallel, 4.5 V, 5.5 V, LCC, 44 Pins
Parallel I/O Port, 24 I/O, CMOS, PQCC44
I/O EXPANDER, 24 I/O, LCC-44; Chip Configuration: 8bit; Bus Frequency: 8MHz; IC Interface Type: Parallel; Supply Voltage Min: 4.5V; Supply Voltage Max: 5.5V; Interface Case Style: LCC; No. of Pins: 44Pins; No. of I/O's: 24I/O's;