Renesas CQ82C55AZ
CMOS Programmable Peripheral Interface 44-Pin MQFP Tray
EOL
Page du fabricantFiche technique
Prix et stock
Documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Renesas CQ82C55AZ.
IHS
Datasheet30 pagesIl y a 21 ans
Datasheet30 pagesIl y a 21 ans
Integrated Device Technology
SHENGYU ELECTRONICS
Newark
Modèles CAO
Informations sur le modèle
Fournisseur :Renesas
Date de publicationAug 14, 2025
Conforme à la norme IPCIPC-7351B
Révision du guide de styleVersion 1.0 - Nov 1, 2024
Source de la fiche techniqueVersion 11.00 - Dec 8, 2015
Vérification
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-52.08%
Chaîne d'approvisionnement
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8540000000
Introduction Date1988-01-01
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 2 months ago)
LTB Date2026-06-26
LTD Date2026-12-26
Manufacturer Lifecycle StatusLAST TIME BUY (Last Updated: 2 months ago)
Pièces détachées
Analog DevicesAD7859ASZ
Octal Channel Single ADC SAR 200ksps 12-bit Parallel 44-Pin MQFP Tray
Analog DevicesAD7859LASZ
Analog to Digital Converter Single SAR 100k Single Pole 12-Bit Parallel 44-Pin MQFP
Analog DevicesAD7859LASZ-REEL
8-Channel Single ADC SAR 100ksps 12-bit Parallel 44-Pin MQFP T/R
MicrochipTC7117CKW
Display Drive AD Converter, 3.5 Digits, Differential, Dual (+/-), 6 V, 44 Pins, PQFP
MicrochipTC7116CKW
Microchip TC7116CKW, 3-1/2 digit Serial ADC, Differential Input, 44-Pin PQFP
MicrochipTC7107CKW713
Display Drive AD Converter, 3.5 Digits, Differential, Dual (+/-), 6 V, 44 Pins, MQFP
Descriptions
Descriptions de Renesas CQ82C55AZ fournies par ses distributeurs.
1mA 2.5mA 2.5mA Parallel 24 4.5V 5.5V 8MHz QFP
GULL WING QUAD COMMERCIAL CMOS I/O Expander 70C 1mA 10mm 5.5V
Parallel I/O Port, 24 I/O, CMOS, PQFP44
IC, I/O EXPANDER; Chip Configuration:8bit; Bus Frequency:8MHz; IC Interface Type:CMOS; Supply Voltage Min:4.5V; Supply Voltage Max:5.5V; Digital IC Case Style:MQFP; No. of Pins:44; No. of I/O's:24; Leaded Process Compatible:Yes ;RoHS Compliant: Yes