Panduit DV14-187B-C
Quick Disconnect Terminal 14-16AWG Brass Blue F 19.1mm Tin Bottle
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Panduit DV14-187B-C.
IHS
Datasheet1 pageIl y a 0 an
Electro Sonic
Sager Electronics
DigiKey
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+12.74%
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginMX
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.90.40.00
Introduction Date1995-01-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Pièces détachées
Quick Disconnect Terminal 14-16AWG Brass Blue F 21.08mm Tin Box
Panduit Pan-Term Female Disconnect; #16 - 14; 0.250 x 0.032" Tab; Blue; Vinyl; 1000 ct.
Quick Disconnect Terminal 14-16AWG Brass Blue F 19.05mm Tin Box
Avikrimp Quick Disconnect, Female, for 14-16 (2.00-1.30mm²) Wire, Mylar Tape, Tab 6.35 x 0.81mm
DISCONNECT CRIMP TERMINAL, NYLON INSULATED GRIP, FEMALE, -40 TO 221F MAX TEMP,
TE Connectivity / AMP8-696302-1
Quick Disconnect Terminal 14-16AWG Brass Blue Tin Loose
Descriptions
Descriptions de Panduit DV14-187B-C fournies par ses distributeurs.
The vibration resistant female disconnect is made of brass and is tin-plated. It is barrel insulated in blue vinyl housing. It has a tab size of 0.187 x 0.032 (4.8 x 0.8 mm) and supports a wire range of 16-14 AWG (1.5-2.5 mm
Female Disconnect, 4.8Mm, 14Awg, Red; Product Range:Dv-B Series; Terminal Type:Female Quick Disconnect; Tab Size - Metric:4.8Mm X 0.8Mm; Tab Size - Imperial:0.187" X 0.032"; Wire Size Awg Min:16Awg; Wire Size Awg Max:14Awg Rohs Compliant: Yes |Panduit DV14-187B-C
Disconnect can be inserted and removed from the male tab without the use of tools for lower installed cost. Internal barrel serrations assure good wire contact and maximum tensile strength. Internal wire stop assures proper length of insertion into terminal barrel, providing a higher quality connection. UL Flammability UL 94V-0, maximum insulation temperature 221 Degrees Fahrenheit (105 Degrees Celsius). Rated up to 600 Volts.