onsemi NGTB40N120L3WG
Motor Driver 1200 V 160 A Flange Mount Ultra Field Stop IGBT - TO-247-3
EOL
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour onsemi NGTB40N120L3WG.
IHS
Datasheet12 pagesIl y a 4 ans
onsemi
Newark
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+0.00%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Component Search Engine
SymboleEmpreinte
3DTélécharger
SnapEDA
3DTélécharger
Introduction Date2016-03-25
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 2 days ago)
LTB Date2022-04-01
LTD Date2022-10-01
Manufacturer Lifecycle StatusLAST SHIPMENTS (Last Updated: 2 days ago)
Pièces détachées
IGBT 1200V 30A 333W TO247-3 / Trans IGBT Chip N-CH 1200V 30A 333000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
Trans IGBT Chip N-CH 1200V 40A 180000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247AD Tube
International RectifierIRG8P40N120KDPBF
Trans IGBT Chip N-CH 1200V 60A 305000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247AC Tube
1200V UltraFast Discrete IGBT in a TO-247 package with UltraFast Soft Recovery Diode
IGBT 1200V 80A 555W TO247-3 / Trans IGBT Chip N-CH 1200V 80A 555000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
LittelfuseIXGH30N120B3D1
Mid-Frequency Series - 300V - 1400V [15 - 40 kHz] PT (Punch Through) IGBTs, TO-247AD, RoHS
Descriptions
Descriptions de onsemi NGTB40N120L3WG fournies par ses distributeurs.
IGBT, Ultra Field stop - 1200V 40A, Low VCEsat
Trans IGBT Chip N-CH 1200V 160A 454000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
Insulated Gate Bipolar Transistor, 160A I(C), 1200V V(BR)CES, N-Channel, TO-247
454W 1.55V 2V@ 15V,40A 160A TO-247-3 21.4mm
Igbt, Single, 1.2Kv, 160A, To-247-3; Dc Collector Current:160A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(On):1.55V; Power Dissipation Pd:454W; Collector Emitter Voltage V(Br)Ceo:1.2Kv; Transistor Case Style:To-247; No. Of Pins:3Pins;rohs Compliant: Yes |Onsemi NGTB40N120L3WG