Omron A165E-LS-24D-01
Switch Emergency Stop N.C. SPST Mushroom Button 5A 250VAC 30VDC 14.7N Solder Panel Mount
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Omron A165E-LS-24D-01.
IHS
Datasheet11 pagesIl y a 3 ans
Newark
Electro Sonic
TME
RS (Formerly Allied Electronics)
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-91.20%
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.70.00
Introduction Date1999-11-08
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Pièces détachées
Pushbutton Switch, SPST, Momentary, 4A, 30VDC, Solder Terminal, Panel Mount
Switch Emergency Stop N.C. 3PST Mushroom Button 1A 250VAC 30VDC 14.7N Solder Lug Panel Mount
Pushbutton Switch Fd Dble Icon Rohs Compliant: Yes |APEM Inc. ICR3SAD2
APEM8632AK
Switches; Switch Type: Pushbutton Switch Rohs Compliant: Yes |APEM Inc. 8632AK
Switch Push Button N.O. SPST Flat Round Button 5A 48VAC 48VDC Momentary Contact Panel Mount Solder Lug
Descriptions
Descriptions de Omron A165E-LS-24D-01 fournies par ses distributeurs.
Emergency stop switch, illuminated, 30mm dia, push-lock/turn-reset, SPST-NC, 24 VDC
Electromechanical Switch Emergency Stop Switch N.C. SPST 5A
Emergency Stop Switches / E-Stop Switches SPST-NC RED 24V 30mm IP65 Illuminated
EMERGENCY STOP SW, SPST-NC, 125V, SOLDER; Contact Configuration: SPST-NC; Switch Operation: Pushlock Turn Reset; Switch Terminals: Solder; Contact Current Max: 5A; Contact Voltage AC Nom: 125V; Contact Voltage DC Nom: -; Pushbutton Actuator Style: Mushroom; IP Rating: IP65; Product Range: A165E Series; SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)
Contact Configuration = 1NC / Actuator Type = Round Button / Switching Function = Turn-to-Release Function / Contact Current = 3 A / Contact Voltage = 250 VAC / Cut Out Size (Diameter) mm = 16 / Termination Type = Soldering / Mounting Type = Panel Mount / Switch Colour = Red / Illumination = Yes / Protection Rating = IP65 / Series = A165E