NXP Semiconductors MCF5232CAB80
MPU ColdFire MCF5xxx Processor RISC 32-Bit 80MHz 160-Pin PQFP Tray
Obsolete
IHS
Datasheet48 pagesIl y a 19 ans
Newark
iiiC
Farnell
DigiKey
Chaîne d'approvisionnement
Export Control Classification Number (ECCN) Code5A992
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2004-05-14
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2013-10-11
LTD Date2014-10-11
Pièces détachées
MCU 32-bit ARM926EJ-S RISC 32KB ROM 1.8V/3.3V 208-Pin PQFP Tray / IC MCU 32BIT 32KB ROM 208QFP
MCU 32-Bit 91S ARM926EJ-S RISC 32KB ROM 1.8V/2.5V/3.3V 208-Pin PQFP - Trays
IC MPU I960 25MHZ 132QFP / i960 Microprocessor IC i960 1 Core, 32-Bit 25MHz 132-QFP
MPU i960® Processor RISC 32bit 33MHz 132-Pin PQFP
Descriptions
Descriptions de NXP Semiconductors MCF5232CAB80 fournies par ses distributeurs.
RISC Microprocessor, 32-Bit, 80MHz, CMOS, PQFP160
NXP MCF5232CAB80 MCU, 32BIT, COLDFIRE V2, 80MHZ, QFP-160
32BIT MCU COLDFIRE V2, 5232CAB80; Series:ColdFire V2 MPU; Core Size:32bit; Program Memory Size:8 KB; CPU Speed:80MHz; Digital IC Case Style:QFP; No. of Pins:160; Supply Voltage Range:1.4V to 1.6V; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; MSL:MSL 3 - 168 hours; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Base Number:5232; Cache on Chip L1/L2 Memory:16KB; Clock Frequency:80MHz; EEPROM Memory Size:0Byte; Frequency Typ:40MHz; IC Generic Number:5232CAB80; Interface Type:CAN, I2C, SPI, UART; Logic Function Number:80; Memory Size:0; Memory Type:SRAM; Microprocessor/Controller Features:CAN 2.0 B, 3 UARTs, Queued SPI, I2C bus interface, Four-channel DMA controller; No. of Bits:32; No. of I/O's:61; No. of Timers:4; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C; Package / Case:QFP; Qualified Segment:COMMERCIAL, INDUSTRIAL; RAM Memory Size:64KB; Supply Voltage Max:3.6V; Supply Voltage Min:3V; Termination Type:SMD