Microchip TC1016-2.8VCTTR
80mA Tiny CMOS LDO w/ Shutdown5 SOT-23 T/R | Microchip Technology Inc. TC1016-2.8VCTTR
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Microchip TC1016-2.8VCTTR.
Microchip
Datasheet20 pagesIl y a 24 ans
Datasheet0 pageIl y a 0 an
Geoflip
Augswan
Electro Sonic
iiiC
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-0.79%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Ultra Librarian
SymboleEmpreinte
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Chaîne d'approvisionnement
Projected EOL Date2034-07-29
Country of AssemblyMalaysia, Thailand
Country of FabricationUnited States of America
Country of OriginMalaysia, Thailand
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.0060
Introduction Date2003-07-29
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 day ago)
Manufacturer Lifecycle StatusREL (Last Updated: 1 day ago)
Pièces détachées
LDO Regulator Pos 4V 0.08A 5-Pin SOT-23 T/R
58dB(1kHz) 90¦ÌA Fixed 80mA 1 3V 2.7V 3V 6V 300mV@ 80mA 0.23%(Typ) 0.01(Typ) SOT-23-5 , 1.3mm
TC1055 Series 100 mA 3.3 V Fixed Output LDO Regulator w/ Shutdown - SOT-23-5
Texas InstrumentsTPS76915DBVT
100-mA, 10-V, low-IQ, low-dropout voltage regulator with enable 5-SOT-23 -40 to 125
Fixed Positive LDO Regulator, 2.85V, 0.14V Dropout, CMOS, PDSO5
FAN2500 Series 3 V Fixed Output 100 mA SMT CMOS LDO Regulator - SOT-23-5
Descriptions
Descriptions de Microchip TC1016-2.8VCTTR fournies par ses distributeurs.
IC, LDO, 2.8V, 5SOT23; Output Type: Fixed; Input Voltage Min: 2.7V; Input Voltage Max: 6V; Fixed Output Voltage Nom.: 2.8V; Adjustable Output Voltage Min: -; Adjustable Output Voltage Max: -; Output Current: 80mA; Dropout Volta
IC, LDO, 2.8V, 5SOT23; Primary Input Voltage:6V; Output Voltage Fixed:2.8V; Dropout Voltage Vdo:150mV; No. of Pins:5; Output Current:80mA; Voltage Regulator Case Style:SOT-23; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C; SVHC:No SVHC (18-Jun-2012); Base Number:1016; Output Voltage:2.8V