Infineon SPP21N50C3XKSA1
Power MOSFET, N Channel, 560 V, 21 A, 0.16 ohm, TO-220, Through Hole
Obsolete
Page du fabricantFiche technique
Prix et stock
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Infineon SPP21N50C3XKSA1.
IHS
Datasheet14 pagesIl y a 21 ans
element14 APAC
Farnell
DigiKey
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-45.74%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
EE Concierge
SymboleEmpreinte
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Chaîne d'approvisionnement
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2003-03-04
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2026-03-31
LTD Date2026-09-30
Pièces détachées
Trans MOSFET N-CH 650V 20.7A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB
Transistor MOSFET N-CH 650V 24.3A 3-Pin TO-220 Tube
Trans MOSFET N-CH 650V 17.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220
N-Channel Power MOSFET, SUPERFET® II, Easy Drive, 600 V, 20.6 A, 190 mΩ, TO-220
onsemiFCP190N60
N-Channel Power MOSFET, SUPERFET® II, FAST, 600V, 20.2A, 199mΩ, TO-220
onsemiFDP24N40
N-Channel Power MOSFET, UniFETTM, 400V, 24A, 175mΩ, TO-220
Descriptions
Descriptions de Infineon SPP21N50C3XKSA1 fournies par ses distributeurs.
Trans MOSFET N-CH 500V 21A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB
Power Field-Effect Transistor, 21A I(D), 500V, 0.19ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
Replacement for 500V CoolMOS™ C3 is CoolMOS™ P7.500V CoolMOS™ C3 is Infineon's third series of CoolMOS™ with market entry in 2001. C3 is the "working horse" of the portfolio.
MOSFET, N, COOLMOS, TO-220; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:21A; Drain Source Voltage Vds:560V; On Resistance Rds(on):190mohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs Typ:3V; Power Dissipation Pd:208W; Operating Temperature Range:-55°C to +150°C; Transistor Case Style:TO-220; No. of Pins:3; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Cont Current Id @ 25°C:21A; Current Id Max:21A; Current Temperature:25°C; Full Power Rating Temperature:25°C; Junction Temperature Tj Max:150°C; Junction Temperature Tj Min:-55°C; No. of Transistors:1; Package / Case:TO-220; Power Dissipation Pd:208W; Power Dissipation Pd:208W; Power Dissipation Ptot Max:208W; Pulse Current Idm:63A; Termination Type:Through Hole; Voltage Vds:560V; Voltage Vds Typ:560V; Voltage Vgs Max:20V; Voltage Vgs Rds on Measurement:10V; Voltage Vgs th Max:3.9V