Infineon IPZA60R060P7XKSA1
N-Channel 600 V 60 mOhm Industrial Grade CoolMOS P7 Mosfet - TO-247-4
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Infineon IPZA60R060P7XKSA1.
IHS
Datasheet14 pagesIl y a 0 an
Future Electronics
TME
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-12.28%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Component Search Engine
SymboleEmpreinte
3DTélécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Chaîne d'approvisionnement
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2017-11-24
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions de Infineon IPZA60R060P7XKSA1 fournies par ses distributeurs.
Trans MOSFET N-CH 650V 48A 4-Pin TO-247 Tube
Infineon NMOSFET + CoolMOS P7, Vds=650 V, 151 A, TO-247-4, , 4
Power Field-Effect Transistor, 48A I(D), 600V, 0.06ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Superjunction Mosfet FET, TO-247
Optimized superjunction MOSFETs merging high energy efficiency with ease-of-use, PG-TO247-4, RoHS
Infineon SCT
Infineon MOSFET IPZA60R060P7XKSA1
RS APAC
Mosfet, N-Ch, 600V, 48A, To-247; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:48A; Drain Source Voltage Vds:600V; On Resistance Rds(On):0.049Ohm; Rds(On) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:3.5V; Power Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPZA60R060P7XKSA1
The 600V CoolMOS™ P7 superjunction (SJ) MOSFET is the successor to the 600V CoolMOS™ P6 series. It continues to balance the need for high efficiency against the ease-of-use in the design process. The best-in-class R onxA and the inherently low gate charge (Q G) of the CoolMOS™ 7th generation platform ensure its high efficiency.