Infineon IPT029N08N5ATMA1
Mosfet, N-Ch, 80V, 169A, Hsof Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPT029N08N5ATMA1
EOL
Page du fabricantFiche technique
Prix et stock
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Infineon IPT029N08N5ATMA1.
IHS
Datasheet11 pagesIl y a 0 an
TME
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+0.00%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
EE Concierge
SymboleEmpreinte
SnapEDA
Empreinte
3DTélécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginAustria, Germany, Mainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2016-01-22
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2026-09-30
LTD Date2027-03-31
Descriptions
Descriptions de Infineon IPT029N08N5ATMA1 fournies par ses distributeurs.
168W(Tc) 20V 3.8V@ 108¦ÌA 87nC@ 10 V 1N 80V 2.9m¦¸@ 150A,10V 169A 6.5nF@40V HSOF-8
MOSFET N-CH 80V 52A/169A HSOF-8 / N-Channel 80 V 52A (Ta), 169A (Tc) 168W (Tc) Surface Mount PG-HSOF-8-1
Trans MOSFET N-CH 80V 52A 9-Pin(8+Tab) HSOF T/R
Power Transistor 80V OPTIMOS-5, PG-HSOF-8, RoHS
Infineon SCT
Power Field-Effect Transistor, 169A I(D), 80V, 0.0029ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET
场效应管, MOSFET, N沟道, 80V, 169A, PG-HSOF;
MOSFET N-CH 80V 52A/169A HSOF-8
IPT029N08N - OPTIMOS POWER MOSFE
OptiMOS™ 5 80 V power MOSFET, especially designed for Synchronous Rectification for telecom and server power supplies. In addition, the device can also be utilized in other industrial applications such as solar, low voltage drives and adapter. Within seven different packages, the OptiMOS™ 5 80 V MOSFETs offer the industry’s lowest RDS(on). Additionally, compared to the previous generation, OptiMOS™ 5 80 V has an RDS(on) reduction of up to 43%.