Infineon IPP60R180P7XKSA1
Power MOSFET, N Channel, 600 V, 18 A, 180 Milliohms, TO-220, 3 Pins, Through Hole
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Infineon IPP60R180P7XKSA1.
IHS
Datasheet14 pagesIl y a 0 an
Datasheet14 pagesIl y a 0 an
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+2.07%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Component Search Engine
SymboleEmpreinte
3DTélécharger
EE Concierge
SymboleEmpreinte
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginGermany, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2017-02-17
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions de Infineon IPP60R180P7XKSA1 fournies par ses distributeurs.
Optimized power MOSFETs merging high energy efficiency with ease-of-use, PG-TO220-3, RoHS
Infineon SCT
Trans MOSFET N-CH 600V 18A 3-Pin(3+Tab) TO-220
72W 20V 4V 25nC@ 10V 2N 600V 180m¦¸@ 10V 11A 1.081nF@ 400V SOP-8,TO-220,TO-220-3
Power Field-Effect Transistor, 18A I(D), 600V, 0.18ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
Mosfet, N-Ch, 600V, 18A, To-220; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:18A; Drain Source Voltage Vds:600V; On Resistance Rds(On):0.145Ohm; Rds(On) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:3.5V; Power Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPP60R180P7XKSA1
The 600V CoolMOS™ P7 is the successor to the 600V CoolMOS™ P6 series. It continues to balance the need for high efficiency against the ease-of-use in the design process. The best-in-class R onxA and the inherently low gate charge (Q G) of the CoolMOS™ 7th generation platform ensure its high efficiency.