Infineon IPP60R160C6XKSA1
Trans MOSFET N-CH 600V 23.8A 3-Pin(3+Tab) TO-220
NRND
Page du fabricantFiche technique
Prix et stock
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Infineon IPP60R160C6XKSA1.
IHS
Datasheet18 pagesIl y a 8 ans
Upverter
Farnell
_legacy Avnet
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+324%
SymboleEmpreinte
SnapEDA
Empreinte
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginGermany, Mainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2009-09-24
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Pièces détachées
Trans MOSFET N-CH 500V 17A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
In a Tube of 450, N-Channel MOSFET, 26.7 A, 600 V, 3 + Tab-Pin TO-220FP Infineon IPAW60R190CEXKSA1
208KW 20V 3.9V 87nC@ 10V 1N 600V 190m¦¸@ 10V 20.7A 2.4nF@ 25V TO-220 10mm*440cm*9.25mm
STMicroelectronicsSTF28NM50N
N-channel 500 V, 0.135 Ohm typ., 21 A MDmesh(TM) II Power MOSFET in TO-220FP package
STMicroelectronicsSTF24NM60N
N-channel 600 V, 0.168 Ohm, 17 A MDmesh(TM) II Power MOSFET TO-220FP
N-Channel Power MOSFET, SUPERFET® II, Easy Drive, 600 V, 20.6 A, 190 mΩ, TO-220F
Descriptions
Descriptions de Infineon IPP60R160C6XKSA1 fournies par ses distributeurs.
IPP60R160C6 Series 600 V 23.8 A 160 mOhm Single N-Channel MOSFET - TO-220-3
Power Field-Effect Transistor, 23.8A I(D), 600V, 0.16ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
Infineon SCT
MOSFET,N CH,600V,23.8A,TO220; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:23.8A; Drain Source Voltage Vds:600V; On Resistance Rds(on):0.14ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs Typ:3V; Power Dissipation Pd:176W; Operating Temperature Range:-55°C to +150°C; Transistor Case Style:TO-220; No. of Pins:3; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Current Id Max:23.8A; Power Dissipation Pd:176W; Voltage Vgs Max:30V
CoolMOS™ C6 combines Infineon's experience as the leading superjunction MOSFET supplier with best-in-class innovation. The C6 devices provide all benefits of a fast switching superjunction MOSFET while not sacrificing ease of use. Extremely low switching and conduction losses make switching applications even more efficient, compact, lighter and cooler.600V CoolMOS™ C6 is replacement for 600V CoolMOS™ C3650V CoolMOS™ C6 is replacement for 650V CoolMOS™ C3