Infineon IPL60R185CFD7AUMA1
Transistor Mosfet N-ch 600V 14A 4-PIN Vson T/r
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Infineon IPL60R185CFD7AUMA1.
IHS
Datasheet14 pagesIl y a 0 an
TME
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-9.63%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Component Search Engine
SymboleEmpreinte
3DTélécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginAustria, Germany, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2017-08-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions de Infineon IPL60R185CFD7AUMA1 fournies par ses distributeurs.
Infineon’s answer to resonant high power topologies, PG-VSON-4, RoHS
Infineon SCT
85KW 20V 28nC@ 10V 1N 600V 185m¦¸@ 10V 9A 1.199nF@ 400V VSON-4
Power Field-Effect Transistor, 14A I(D), 600V, 0.185ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET
600V CoolMOSª CFD7 Power Transistor
Infineon MOSFET IPL60R185CFD7AUMA1
IPL60R185 - 600V COOLMOS N-CHANN
Mosfet, N-Ch, 600V, 14A, 150Deg C, 85W; Channel Type:N Channel; Drain Source Voltage Vds:600V; Continuous Drain Current Id:14A; Transistor Mounting:Surface Mount; Rds(On) Test Voltage:10V; Gate Source Threshold Voltage Max:4V Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPL60R185CFD7AUMA1
The 600V CoolMOS™ CFD7 is Infineon’s latest high voltage superjunction MOSFET technology with integrated fast body diode, completing the CoolMOS™ 7 series. CoolMOS™ CFD7 comes with reduced gate charge (Qg), improved turn-off behavior and a reverse recovery charge (Qrr) of up to 69% lower compared to the competition, as well as the lowest reverse recovery time (trr) in the market.