Infineon IPD100N04S402ATMA1
Trans MOSFET N-CH 40V 100A Automotive 3-Pin(2+Tab) DPAK T/R / OptiMOS-T2 Power-Transistor
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Infineon IPD100N04S402ATMA1.
IHS
Datasheet9 pagesIl y a 16 ans
element14 APAC
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-43.99%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Component Search Engine
SymboleEmpreinte
3DTélécharger
EE Concierge
SymboleEmpreinte
SnapEDA
3DTélécharger
Ultra Librarian
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginGermany, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2010-04-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Pièces détachées
40V, N-Ch, 2.4 mΩ max, Automotive MOSFET, DPAK, OptiMOS™-T2, PG-TO252-3, RoHS
InfineonAUIRFR8405
Automotive Q101 40V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a D-Pak Package, DPAK-3, RoHS
PowerTrench® MOSFET, N-Channel, 40 V, 90 A, 3.2 mΩ
PowerTrench® MOSFET, N-Channel, 40V, 100A, 2.0mΩ
onsemiFDD8874
PowerTrench® MOSFET, N-Channel, 30V, 116A, 5.1mΩ
Descriptions
Descriptions de Infineon IPD100N04S402ATMA1 fournies par ses distributeurs.
IPD100N04S4 Series 40 V 2 mOhm 100 A OptiMOS®-T2 Power-Transistor - PG-TO252-3
40V, N-Ch, 2 mΩ max, Automotive MOSFET, DPAK, OptiMOS™-T2, PG-TO252-3, RoHS
Infineon SCT
Power Field-Effect Transistor, 100A I(D), 40V, 0.002ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-252
MOSFET, N-CH, 40V, 100A, TO-252-3; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:100A; Drain Source Voltage Vds:40V; On Resistance Rds(on):0.0017ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:3V; P
Summary of Features: N-channel - Enhancement mode; Automotive AEC Q101 qualified; MSL1 up to 260C peak reflow; 175C operating temperature; Green Package (RoHS compliant); 100% Avalanche tested | Benefits: Low switching and conduction power losses for highest thermal efficiency; Robust packages with superior quality and reliability; Optimized total gate charge enables smaller driver output stages | Target Applications: OptiMOS-T 40V addresses to small loads control switching (3-phase and H-bridge motors, electric pumps, etc. especially in combination with PWM control).; Body applications