Infineon IPB120N06S4H1ATMA2
Trans MOSFET N-CH 60V 120A Automotive 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Obsolete
Page du fabricantFiche technique
Prix et stock
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Infineon IPB120N06S4H1ATMA2.
IHS
Datasheet9 pagesIl y a 17 ans
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+0.00%
Introduction Date2009-03-23
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2025-01-31
LTD Date2025-07-31
Pièces détachées
InfineonIPB021N06N3G
Trans MOSFET N-CH 60V 120A 3-Pin(2+Tab) TO-263
InfineonAUIRFS3206
MOSFET, N-CH, 60V, 210A, D2PAK; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain
Trans MOSFET N-CH 60V 210A Automotive 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
VISHAY SQM120N06-3M5L-GE3 MOSFET Transistor, N Channel, 120 A, 60 V, 0.0028 ohm, 10 V, 2 V
MOSFET P-CH 60V 100A D2PAK / P-Channel 60 V 100A (Ta) 90W (Tc) Surface Mount D2PAK (TO-263)
Power MOSFET, P Channel, 60 V, 110 A, 0.008 ohm, TO-263 (D2PAK), Surface Mount
60V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a Lead Free D2-Pak package, D2PAK-3, RoHS
InfineonIRFS7540PBF
N-Channel 60 V 2.1 mOhm 375 W SMT TrenchFET Power Mosfet - TO-263
N-Channel PowerTrench® MOSFET, 60V, 110A, 1.8mΩ
Descriptions
Descriptions de Infineon IPB120N06S4H1ATMA2 fournies par ses distributeurs.
60V, N-Ch, 2 mΩ max, Automotive MOSFET, D2PAK, OptiMOS™-T2, PG-TO263-3, RoHS
Infineon SCT
MOSFET, N-CH, 60V, 175DEG C, 250W; Available until stocks are exhausted Alternative available
Mosfet, N-Ch, 60V, 175Deg C, 250W Rohs Compliant: Yes |Infineon IPB120N06S4H1ATMA2
Power Field-Effect Transistor, 120A I(D), 60V, 0.0021ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-263AB
Summary of Features: N-channel - Enhancement mode; AEC qualified; MSL1 up to 260C peak reflow; 175C operating temperature; Green Product (RoHS compliant); 100% Avalanche tested | Benefits: world's lowest RDS at 60V (on); highest current capability; lowest switching and conduction power losses for highest thermal efficiency; robust packages with superior quality and reliability; Optimized total gate charge enables smaller driver output stages | Target Applications: Valves control; Solenoids control; Lighting; Single-ended motors