Infineon IPB120N04S401ATMA1
40V, N-Ch, 1.5 mΩ max, Automotive MOSFET, D2PAK, OptiMOS™-T2, PG-TO263-3, RoHS
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Infineon IPB120N04S401ATMA1.
IHS
Datasheet9 pagesIl y a 16 ans
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+66.23%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
EE Concierge
SymboleEmpreinte
SnapEDA
Empreinte
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginGermany, Malaysia, Mexico
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2010-04-12
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Pièces détachées
MOSFET N-CH 40V 110A TO263AB / Trans MOSFET N-CH 40V 110A Automotive 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Trans MOSFET N-CH 40V 120A Automotive 3-Pin(2+Tab) TO-263
InfineonAUIRFS8403
Automotive Q101 40V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a D2-Pak Package, D2PAK-3, RoHS
Trans MOSFET N-CH 40V 90A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
N-Channel Logic Level PowerTrench® MOSFET, 40 V, 110 A, 1.2 mΩ
Descriptions
Descriptions de Infineon IPB120N04S401ATMA1 fournies par ses distributeurs.
Infineon SCT
Trans MOSFET N-CH 40V 120A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R Automotive AEC-Q101
Power Field-Effect Transistor, 120A I(D), 40V, 0.0015ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-263AB
Mosfet, Aec-Q101, N-Ch, 40V, To-263; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:120A; Drain Source Voltage Vds:40V; On Resistance Rds(On):0.00135Ohm; Rds(On) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:3V; Power Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPB120N04S401ATMA1
Summary of Features: N-channel - Enhancement mode; AEC qualified; MSL1 up to 260C peak reflow; 175C operating temperature; Green Product (RoHS compliant); 100% Avalanche tested | Benefits: world's lowest RDS at 40V (on); highest current capability; lowest switching and conduction power losses for highest thermal efficiency; robust packages with superior quality and reliability; Optimized total gate charge enables smaller driver output stages | Target Applications: OptiMOS-T2 40V addresses all kind of EPS motor control, 3-phase and H-bridge motors, HVAC fan control, electric pumps, etc. especially in combination with PWM control.; Thus OptiMOS-T2 40V products based on Infineons advanced trench technology will be the benchmark for next generation of automotive applications in energy efficiency, CO2 reduction, e-drives.