Infineon IPB039N10N3GATMA1
MOSFET, N-CH, 100V, 160A, TO263-7; Transistor Polarity: N Channel; Continuous Dra
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Infineon IPB039N10N3GATMA1.
IHS
Datasheet9 pagesIl y a 15 ans
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-9.26%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Component Search Engine
SymboleEmpreinte
3DTélécharger
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginMalaysia, South Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2008-10-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Pièces détachées
214KW 20V 88nC@ 10V 1N 100V 7.4m¦¸@ 6V,4.2m¦¸@ 10V 6.32nF@ 50V TO-263 , 10mm*925cm*4.5mm
Trans MOSFET N-CH 80V 160A 7-Pin(6+Tab) D2PAK
Mosfet Transistor, N Channel, 120 A, 100 V, 0.003 Ohm, 10 V, 3 V
214W 20V 3.5V 88nC@ 10V 1N 80V 3.5m¦¸@ 10V 100A 6.1nF@ 40V TO-263 , 10mm*9.25mm*4.4mm
Trans MOSFET N-CH 100V 90A 3-Pin(2+Tab) D2PAK / MOSFET N-CH 100V 90A D2PAK
Trans MOSFET N-CH 100V 110A 3-Pin(2+Tab) D2PAK / MOSFET N-CH 100V 110A D2PAK
Descriptions
Descriptions de Infineon IPB039N10N3GATMA1 fournies par ses distributeurs.
Power MOSFET, N Channel, 100 V, 160 A, 0.0033 ohm, TO-263 (D2PAK), Surface Mount
Trans MOSFET N-CH 100V 160A Automotive 7-Pin(6+Tab) D2PAK
Power Field-Effect Transistor, 160A I(D), 100V, 0.0039ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-263AA
Infineon's 100 V OptiMOS™ power MOSFETs offer superior solutions for high efficiency, high power-density SMPS. Compared to the next best technology this family achieves a reduction of 30% in both RDS(on) and FOM (figure of merit).
MOSFET, N-CH, 100V, 160A, TO263-7; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:160A; Drain Source Voltage Vds:100V; On Resistance Rds(on):0.0033ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:2.7V; Power Dissipation Pd:214W; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Max:175°C; Transistor Case Style:TO-263; No. of Pins:7; MSL:MSL 1 - Unlimited; SVHC:No SVHC (19-Dec-2012); Operating Temperature Range:-55°C to +175°C