Infineon IPAN60R125PFD7SXKSA1
Trans MOSFET N-CH 600V 25A 3-Pin(3+Tab) TO-220FP Tube
IHS
Datasheet14 pagesIl y a 0 an
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+133%
SymboleEmpreinte
SnapEDA
SymboleEmpreinte
Télécharger
Ultra Librarian
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginAustria, Germany, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2019-10-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions de Infineon IPAN60R125PFD7SXKSA1 fournies par ses distributeurs.
Mosfet, N-Ch, 600V, 25A, To-220Fp Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPAN60R125PFD7SXKSA1
Power Field-Effect Transistor, 25A I(D), 600V, 0.125ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
INFINEON MOSFET IPAN60R125PFD7SXKSA1
RS APAC
MOS, Vds=650 V, 66 A, PG-TO 220
The 600V CoolMOS™ PFD7 superjunction MOSFET (IPAN60R125PFD7S) complements the CoolMOS™ 7 offering for consumer applications. The IPAN60R125PFD7S in a TO-220 FullPAK narrow-lead package features RDS(on) of 125mOhm leading to low switching losses. The products come with a fast body diode ensuring a robust device and in turn reduced bill-of-material (BOM) for the customer.This product family is tailored to ultrahigh power density as well as highest efficiency designs. The products primarily address ultrahigh density chargers, adapters and low-power motor drives. The 600V CoolMOS™ PFD7 offers improved light- and full-load efficiency over CoolMOS™ P7 and CE MOSFET technologies resulting in an increase in power density by 1.8W/inch3.