Infineon IPA80R1K4P7XKSA1
Transistor MOSFET N-Channel 800V 4A 3-Pin TO-220FP Tube
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Infineon IPA80R1K4P7XKSA1.
ODG (Origin Data Global)
Datasheet13 pagesIl y a 0 an
IHS
Burklin Elektronik
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-1.25%
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginGermany, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2016-07-05
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Pièces détachées
STMicroelectronicsSTP7LN80K5
N-channel 800 V, 0.95 Ohm typ., 5 A MDmesh K5 Power MOSFET in a TO-220 package
STMicroelectronicsSTF7LN80K5
N-channel 800 V, 0.95 Ohm typ., 5 A MDmesh K5 Power MOSFET in a TO-220FP package
N-Channel Power MOSFET, SUPERFET® II, 800 V, 4 A, 1.3 Ω, TO-220F
STMicroelectronicsSTF6N60M2
N-channel 600 V, 1.06 Ohm typ., 4.5 A MDmesh M2 Power MOSFET in TO-220FP package
Trans MOSFET N-CH 650V 5.2A 3-Pin(3+Tab) TO-220FP Tube, PG-TO220-3, RoHS
Trans MOSFET N-CH 800V 10.8A 3-Pin(3+Tab) TO-220FP Tube
Descriptions
Descriptions de Infineon IPA80R1K4P7XKSA1 fournies par ses distributeurs.
Power Field-Effect Transistor, 4A I(D), 800V, 1.4ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
Mosfet, N-Ch, 800V, 4A, To-220Fp; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:4A; Drain Source Voltage Vds:800V; On Resistance Rds(On):1.2Ohm; Rds(On) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:3V; Power Dissipation Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPA80R1K4P7XKSA1
800V CoolMOS™ P7 superjunction MOSFET series is a perfect fit for low power SMPS applications by fully addressing market needs in performance, ease-of-use and price/performance ratio. It mainly focuses on flyback applications including adapter and charger, LED driver, audio SMPS, AUX and industrial power.This new product family offers up to 0.6% efficiency gain and 2°C to 8°C lower MOSFET temperature compared to its predecessor as well as to competitor parts tested in typical flyback applications. It also enables higher power density designs through lower switching losses and better DPAK R DS(on) products. Overall, it helps customers save BOM cost and reduce assembly effort.