Infineon IPA60R600P7XKSA1
Transistor MOSFET N-CH 650V 6A 3-Pin TO-220FP Tube
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Infineon IPA60R600P7XKSA1.
IHS
Datasheet14 pagesIl y a 0 an
Datasheet14 pagesIl y a 0 an
Future Electronics
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+1.32%
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginAustria, Germany, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2017-06-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions de Infineon IPA60R600P7XKSA1 fournies par ses distributeurs.
Power Field-Effect Transistor, 6A I(D), 600V, 0.6ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
Mosfet, N-Ch, 600V, 6A, To-220Fp; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:6A; Drain Source Voltage Vds:600V; On Resistance Rds(On):0.49Ohm; Rds(On) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:3.5V; Power Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPA60R600P7XKSA1
The 600V CoolMOS™ P7 superjunction MOSFET is the successor to the 600V CoolMOS™ P6 series. It continues to balance the need for high efficiency against the ease-of-use in the design process. The best-in-class RonxA and the inherently low gate charge (QG) of the CoolMOS™ 7th generation platform ensure its high efficiency.