Infineon IPA60R120P7XKSA1
Transistor MOSFET N-CH 600V 26A 3-Pin TO-220FP Tube
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Infineon IPA60R120P7XKSA1.
TME
Datasheet14 pagesIl y a 0 an
IHS
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-2.18%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Component Search Engine
SymboleEmpreinte
3DTélécharger
EE Concierge
SymboleEmpreinte
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginAustria, Germany, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2017-05-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions de Infineon IPA60R120P7XKSA1 fournies par ses distributeurs.
Avnet Japan
Power MOSFET, N Channel, 600 V, 26 A, 0.1 ohm, TO-220FP, Through Hole
Power Field-Effect Transistor, 26A I(D), 600V, 0.12ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
Mosfet, N-Ch, 600V, 26A, 28W, To-220Fp; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:26A; Drain Source Voltage Vds:600V; On Resistance Rds(On):0.1Ohm; Rds(On) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:3.5V; Power Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPA60R120P7XKSA1
The 600V CoolMOS™ P7 superjunction MOSFET is the successor to the 600V CoolMOS™ P6 series. It continues to balance the need for high efficiency against the ease-of-use in the design process. The best-in-class RonxA and the inherently low gate charge (QG) of the CoolMOS™ 7th generation platform ensure its high efficiency.