Infineon IMBF170R450M1XTMA1
Silicon Carbide MOSFET, Single, N Channel, 9.8 A, 1.7 kV, 0.364 ohm, TO-263 (D2PAK)
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Infineon IMBF170R450M1XTMA1.
IHS
Datasheet15 pagesIl y a 5 ans
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+13.16%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Component Search Engine
SymboleEmpreinte
3DTélécharger
EE Concierge
SymboleEmpreinte
Ultra Librarian
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginAustria, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2020-04-27
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions de Infineon IMBF170R450M1XTMA1 fournies par ses distributeurs.
Transistor Silicon Carbide MOSFET N-CH 1700V 9.8A 7-Pin TO-263 T/R
Avnet Japan
Trans MOSFET N-CH SiC 1.7KV 9.8A 8-Pin(7+Tab) D2PAK T/R
Power Field-Effect Transistor, 7.4A I(D), 1700V, 0.58ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon Carbide, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-263
CoolSiC™ 1700 V, 450 mΩ SiC MOSFET in a TO-263-7 high creepage package is optimized for fly-back topologies to be used in auxiliary power supplies connected to DC-link voltages 600 V up to 1000 V in numerous power applications.
Mosfet, Sic, N-Ch, 1.7Kv, 9.8A, To-263; Mosfet Module Configuration:Single; Channel Type:N Channel; Continuous Drain Current Id:9.8A; Drain Source Voltage Vds:1.7Kv; No. Of Pins:7Pins; Rds(On) Test Voltage:15V; Power Dissipation:107Wrohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IMBF170R450M1XTMA1