Infineon IKD10N60RFATMA1
150W 20A 600V FS(Field Stop) TO-252-3 IGBT Transistors / Modules ROHS
NRND
Page du fabricantFiche technique
Prix et stock
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Infineon IKD10N60RFATMA1.
IHS
Datasheet16 pagesIl y a 0 an
Infineon
TME
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-0.64%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
EE Concierge
SymboleEmpreinte
SnapEDA
Empreinte
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginMainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2012-02-24
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Pièces détachées
InfineonIRGR4610DPBF
Trans IGBT Chip N-CH 600V 16A 77000mW 3-Pin(2+Tab) DPAK Tube
STMicroelectronicsSTGD10NC60HT4
N-channel 10 A, 600 V, DPAK very fast PowerMESH(TM) IGBT
International RectifierIRGR4610DTRPBF
Trans IGBT Chip N-CH 600V 16A 3-Pin DPAK T/R
Trans IGBT Chip N-CH 600V 14A 3-Pin (2+Tab) DPAK T/R
STMicroelectronicsSTGD14NC60KT4
Trans IGBT Chip N-CH 600V 25A 80000mW 3-Pin(2+Tab) DPAK T/R / IGBT 600V 25A 80W DPAK
STMicroelectronicsSTGD7NB60ST4
Trans IGBT Chip N-CH 600V 15A 55000mW 3-Pin(2+Tab) DPAK T/R
Descriptions
Descriptions de Infineon IKD10N60RFATMA1 fournies par ses distributeurs.
Trans IGBT Chip N-CH 600V 20A Automotive 3-Pin(2+Tab) TO-252
Insulated Gate Bipolar Transistor, 20A I(C), 600V V(BR)CES, N-Channel, TO-252
IGBT, 20 A, 1.2 V, 150 W, 600 V, TO-252, 3 Pins
Infineon IKD10N60RFATMA1 IGBT 600 V PG-TO252-3
晶体管, IGBT, 600V, 20A, 150W, TO-252;
IKD10N60 - DISCRETE IGBT WITH AN
IGBT TRENCH FS 600V 20A TO252-3
The RC-Drives 600 V, 10 A hard-switching IGBT3 with monolithically integrated reverse conducting diode in a TO252 package, has been developed by Infineon as a cost optimized solution for consumer drives market. This basic technology provides outstanding performance for permanent magnet synchronous and brushless DC motor drives.
Igbt, Single, 600V, 20A, To-252; Continuous Collector Current:20A; Collector Emitter Saturation Voltage:2.2V; Power Dissipation:150W; Collector Emitter Voltage Max:600V; No. Of Pins:3Pins; Operating Temperature Max:175°C Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IKD10N60RFATMA1