Infineon IGW75N60TFKSA1
Trans IGBT Chip N-CH 600V 150A 428000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube, PG-TO247-3, RoHS
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Infineon IGW75N60TFKSA1.
Farnell
Datasheet12 pagesIl y a 8 ans
Upverter
TME
iiiC
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+88.88%
SymboleEmpreinte
SnapEDA
Empreinte
3DTélécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginGermany, Mainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2004-12-14
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Pièces détachées
Trans IGBT Chip N-CH 600V 150A 750000mW 3-Pin Power-247 Tube / IGBT 600V 150A 750W POWER-247
Trans IGBT Chip N-CH 600V 110A 446000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
MicrochipAPT80GA60B
Trans IGBT Chip N-CH 600V 143A 3-Pin(3+Tab) TO-247
InfineonIRG4PC50UPBF
Transistor IGBT Chip Negative Channel 600 Volt 55A 3-Pin(3+Tab) TO-247AC
Trans IGBT Chip N-CH 600V 120A 600000mW Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
MicrochipAPT50GN60BG
Trans IGBT Chip N-CH 600V 107A 366000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
Descriptions
Descriptions de Infineon IGW75N60TFKSA1 fournies par ses distributeurs.
Infineon SCT
Infineon IGW75N60TFKSA1 IGBT, 150 A 600 V, 3-Pin TO-247, Through Hole
Insulated Gate Bipolar Transistor, 150A I(C), 600V V(BR)CES, N-Channel, TO-247
IGBT Transistors LOW LOSS IGBT TECH 600V 75A
IGBT TRENCH/FS 600V 150A TO247-3
IGBT, 75 A, 2 V, 428 W, 600 V, TO-247, 3 Pins
TO-247-3 IGBT Transistors / Modules ROHS
Transistor IGBT N-Ch 600V 150A TO247
150 A 600 V N-CHANNEL IGBT TO-247AD
IGW75N60 - DISCRETE IGBT WITHOUT
428W 1.5V 600V 150A TO-247 15.9mm*5.3mm*20.9mm
IGBT,600V,75A,TO247; Transistor Type:IGBT; DC Collector Current:75A; Collector Emitter Voltage Vces:2V; Power Dissipation Pd:428W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:600V; Operating Temperature Range:-40°C to +175°C; Transistor Case Style:TO-247; No. of Pins:3; SVHC:No SVHC (19-Dec-2011); Power Dissipation Max:428W
Hard-switching 600 V, 75 A single TRENCHSTOP™ IGBT3 in a TO-247 package, leads to significant improvement of static as well as dynamic performance of the device, due to combination of trench-cell and fieldstop concept. The combination of IGBT with soft recovery emitter controlled diode further minimizes the turn-on losses. The highest efficiency is reached due to the best compromise between switching and conduction losses.