Infineon IGB20N60H3ATMA1
Igbt, 40 A, 1.95 V, 170 W, 600 V, TO-263 (D2PAK), 3 Pins
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Infineon IGB20N60H3ATMA1.
IHS
Datasheet14 pagesIl y a 0 an
Datasheet14 pagesIl y a 0 an
Upverter
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-6.82%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Component Search Engine
SymboleEmpreinte
3DTélécharger
EE Concierge
SymboleEmpreinte
SnapEDA
Empreinte
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginGermany, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2010-08-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Pièces détachées
Trans IGBT Chip N-CH 600V 40A 166W Automotive AEC-Q101 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Descriptions
Descriptions de Infineon IGB20N60H3ATMA1 fournies par ses distributeurs.
600 V HIGH SPEED IGBT IN TRENCH AND FIELDSTOP TECHNOLOGY Insulated Gate Bipolar Transistor, 40A I(C), 600V V(BR)CES, N-Channel, TO-263AB
High speed 600 V, 20 A single TRENCHSTOP™ IGBT3 in a TO263 D2Pak package provides the best compromise between switching and conduction losses. The key feature of this family is a MOSFET-like turn-off switching behavior, leading to low turn off losses.
IGBT, SINGLE, 600V, 40A, TO-263; DC Collector Current: 40A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.95V; Power Dissipation Pd: 170W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 600V; Transistor Case Style: TO-263; No. of Pins: 3Pins; Operating Temperature Max: 175°C; Product Range: TRENCHSTOP Series; Automotive Qualification Standard: -; MSL: -; SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)
Igbt, 600V, 40A, 175Deg C, 170W; Continuous Collector Current:40A; Collector Emitter Saturation Voltage:1.95V; Power Dissipation:170W; Collector Emitter Voltage Max:600V; No. Of Pins:3Pins; Operating Temperature Max:175°C Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IGB20N60H3ATMA1