Infineon FZ3600R17HP4B2BOSA2
Trans IGBT Module N-CH 1700V 3.6KA 19500W 9-Pin IHMB190-1 Tray
Fiches techniques et documents
Infineon
Datasheet1 pageIl y a 12 ans
IHS
iiiC
_legacy Avnet
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+27.27%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
EE Concierge
SymboleEmpreinte
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginHungary
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2009-06-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Pièces détachées
Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 2850A 9-pin IHM190-2
Trans IGBT Module N-CH 1200V 995A 4050000mW Automotive 11-Pin ECONOD-3 Tray
Trans IGBT Module N-CH 1700V 1.4KA 9550000mW 12-Pin Tray
Trans IGBT Module N-CH 1700V 75A 312000mW 12-Pin Case SP-1 Tube
Descriptions
Descriptions de Infineon FZ3600R17HP4B2BOSA2 fournies par ses distributeurs.
IGBT, MODULE, N-CH, 1.7KV, 3.6KA; Transistor Polarity: N Channel; DC Collector Current: 3.6kA; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.9V; Power Dissipation Pd: 19.5kW; Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 1.7kV; Trans
Igbt Mod, 1.7Kv, 3.6Ka, 19.5Kw; Continuous Collector Current:3.6Ka; Collector Emitter Saturation Voltage:1.9V; Power Dissipation:19.5Kw; Operating Temperature Max:150°C; Igbt Termination:Tab; Collector Emitter Voltage Max:1.7Kv Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies FZ3600R17HP4B2BOSA2
1700V IHMB 190mm single switch IGBT Module with soft-switching Trench-IGBT4, AlSiC base-plate and enlarged diode - The best solution for your traction and industry applications. | Summary of Features: Extended Operation Temperature T(vj op); Enlarged Diode for regenerative operation; Low V(CEsat); 4kV AC 1min Insulation; AlSiC Base Plate for increasing Thermal Cycling Capability; Package with CTI > 400; High Creepage and Clearance Distances; High Power and Thermal Cycling Capability; UL recognised | Benefits: High Power Density; Standardized housing | Target Applications: drives; wind; traction; cav