Infineon FF500R17KE4BOSA1
Transistor IGBT Module N-CH 1.7kV 500A ±20V Screw Tray
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Infineon FF500R17KE4BOSA1.
IHS
Datasheet9 pagesIl y a 0 an
TME
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-6.56%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
EE Concierge
SymboleEmpreinte
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginHungary
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2016-08-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions de Infineon FF500R17KE4BOSA1 fournies par ses distributeurs.
Avnet Japan
IGBT MOD, DUAL N-CH, 1.7KV, 500A; Transistor Polarity: Dual N Channel; DC Collector Current: 500A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.95V; Power Dissipation Pd: -; Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 1.7kV; Trans
Igbt Module, Dual, 1.7Kv, 500A; Continuous Collector Current:500A; Collector Emitter Saturation Voltage:1.95V; Power Dissipation:-; Operating Temperature Max:150°C; Igbt Termination:Stud; Collector Emitter Voltage Max:1.7Kv Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies FF500R17KE4BOSA1
Our well-known 62 mm 1700V dual IGBT modules with fast trench/fieldstop IGBT4 and Emitter Controlled 3 diode are the right choice for your design. | Summary of Features: 500A / 1700V; T vj op = 150C; RoHS compliant; 4 kV AC 1 min Insulation; Package with CTI > 400; High Creepage and Clearance Distances; UL/CSA Certification with UL1557 E83336 | Benefits: Existing packages with higher current capability, allows to increase inverter output power with same frame size; Highest power density; Flexibility; Optimal electrical performance; Highest reliability | Target Applications: drives