Honeywell 19C030PG4K
Sensor, 0-30 PSI, Pressure, Gage, 0-100 Output, 10 VDC Excitation
Production
Demande un échantillonFiche technique
Prix et stock
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Honeywell 19C030PG4K.
Farnell
Datasheet8 pagesIl y a 5 ans
DigiKey
Factory Futures
Electro Sonic
Sager Electronics
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-13.33%
Chaîne d'approvisionnement
Introduction Date2020-02-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Pièces détachées
Sensor, 30 PSIG, 12VDC, 4-20mV Output, Gauge Pressure Type, Calibrated
Honeywell19C015PA4K
Sensor, Stainless Steel Isolated Pressure, Port Connection, Absolute Press Typ
Honeywell19C100PA4K
Sensor, Stainless Steel Isolated Pressure, Port Connection, Absolute, 0-100
Descriptions
Descriptions de Honeywell 19C030PG4K fournies par ses distributeurs.
PRESSURE SENSOR, 30PSI, GAUGE, VOLTAGE; Operating Pressure Max:30psi; Sensor Output:Voltage; Measurement Type:Gauge; Voltage Rating:10VDC;
SENSOR 30PSIG STEEL 100MV OUT / Pressure Sensor 30PSI (206.84kPa) Vented Gauge Male - 1/8" (3.18mm) NPT 0 mV ~ 100 mV (10V) Cylinder, Threaded
19 mm Series Heavy Duty Pressure Transducer, compensated, 0 psi to 30 psi, gage, 1/8-27 NPT, 10 Vdc excitation Honeywell's stainless steel 19C, 19U, and 19 Vacuum Gage Series sensors were developed for pressure applications that involve measurement of hostile media in harsh environments compatible with 316 stainless steel. The special Vacuum Gage Series sensors are specifically designed for applications that can be exposed to vacuum. The 19C Series are calibrated and temperature compensated. They are available for use with either a constant voltage or current source. They feature a variety of pressure connections to allow use in a wide range of OEM equipment. The 19U Series is uncompensated for applications that use their own specialized circuit designs. The 19C and 19U Series are rugged and reliable transducers for use in a wide variety of pressure sensing applications where corrosive liquids or gases are monitored.