Fairview Microwave FMWRD180CP01-40
40 Db WRD-180 Double Ridge Waveguide Broadwall Coupler, 2.92MM Female Coupled P
Fiches techniques et documents
Newark
Datasheet3 pagesIl y a 2 ans
Chaîne d'approvisionnement
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions de Fairview Microwave FMWRD180CP01-40 fournies par ses distributeurs.
40 dB WRD 180 Double Ridge Waveguide Broad WallCoupler, 2.92mm FemaleCoupled Port, 18 GHz to 40 GHz in Brass
WAVEGUIDE ACCESSORIES
Directional Coupler
The FMWRD180CP01-40 is a WRD-180 Directional Broadwall double ridge waveguide coupler with 2.92mm female coupled port that operates in the frequency range of 18 to 40 GHz. This Waveguide component has a maximum VSWR of 1.6:1. These designs are made of painted copper alloy and incorporate a broad wall configuration that result in a mid-band nominal coupling value of 10, 20, 30, 40 or 50 dB. Common applications for this component would be where power measurements are required within a system for measuring/sampling power or frequency monitoring with minimal signal loss to the main transmission line. Fairview Microwave offers a complete family of waveguide Crossguide and Broadwall couplers that are in-stock and ship same day.