Balluff BES G06E60-PSC15B-EP02
Inductive proximity switch
Page du fabricantFiche technique
Envoyer une demande de devis
Demande de devis (RFQ)
Cette demande sera envoyée aux fournisseurs spécifiés.
(* indique un champ requis)
Demande de devis
Fournisseurs *
Coordonnées
Fiches techniques et documents
Balluff Inc.
Instruction Sheet3 pagesIl y a 5 ans
Datasheet3 pagesIl y a 5 ans
Farnell
Ressources d’ingénierie
Voir les kits d'évaluation et les conceptions de référence pour Balluff BES G06E60-PSC15B-EP02.
Descriptions
Descriptions de Balluff BES G06E60-PSC15B-EP02 fournies par ses distributeurs.
Inductive proximity switch
Our standard inductive sensors are ideal for object detection in metal areas. They are short-circuit protected and operate without contact, making them wear-free and very resistant to dirt and contamination. The sensors are available in configurations from 3 mm Ø to 80 × 80 mm square dimensions. The rugged and reliable inductive Global Sensors provide especially economical solutions. We can also delivery the broad range of these over 500 preferred types worldwide in the shortest possible time.
SENSOR, PROXIMITY SWITCH, PNP; Frequency Response Max:3kHz; Sensing Range Max:1.5mm; Sensor Input:Inductive; Supply Voltage DC Max:30VDC; Approval Bodies:CE; Approval Category:UL Recognised; Body Length:6mm; Contact Configuration:NO; External Diameter:6.5mm; IP / NEMA Rating:IP 67; Load Current Max:150mA; Material:Corrosion Resistant Steel; Operating Temperature Max:70°C; Operating Voltage:24VDC; Output Type:PNP; Response Time:20ms; Sensing Distance Max:1.5mm; Series:SuperShorties; Standard:Open Collector; Supply Voltage DC Min:10VDC; Temperature Operating Min:-25°C; Termination Type:Wire Leads