Analog Devices MAX1595EUA50+
MAX1595 Tube Matte Tin (Sn) Active DC to DC switching regulator 3V 3.05mm 125mA 387.8mW
Fiches techniques et documents
Analog Devices
Official datasheet0 pageIl y a 0 an
Upverter
Augswan
Newark
iiiC
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-3.97%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Component Search Engine
SymboleEmpreinte
3DTélécharger
EE Concierge
SymboleEmpreinte
SnapEDA
Empreinte
Télécharger
Ultra Librarian
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Chaîne d'approvisionnement
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 4 days ago)
Pièces détachées
Analog DevicesMAX683EUA+
Tube TIN Obsolete Step-Up DC to DC switching regulator 3V 3mm 100mA 50kHz~2MHz
Analog DevicesMAX860IUA+
MAX860 Series 5.5 V 100 mA 130 kHz Charge Pump Switching Regulator - MICRO-8
Analog DevicesMAX1927REUB+
Conv DC-DC 2.6V to 5.5V Synchronous Step Down Single-Out 0.75V to 5V 0.8A 10-Pin uMAX Tube
Descriptions
Descriptions de Analog Devices MAX1595EUA50+ fournies par ses distributeurs.
IC, CHARGE PUMP REG, 5.0V, 8-UMAX; Topology: Buck, Boost; Input Voltage Min: 1.8V; Input Voltage Max: 5.5V; No. of Outputs: 1Outputs; DC / DC Converter IC Case: uMAX; No. of Pins: 8Pins; Output Current: 125mA; Output Voltage Min: -; Output Voltage Max: 5V; Switching Frequency: -; Operating Temperature Max: 85°C; Product Range: -; Automotive Qualification Standard: -; MSL: MSL 1 - Unlimited; SVHC: No SVHC (15-Jun-2015); Accuracy %: 3%; Base Number: 1595; Frequency: 1MHz; Operating Temperature Min: -40°C; Operating Temperature Range: -40°C to +85°C; Output Current Max: 0.125A; Output Voltage: 5V; Output Voltage Nom.: 5V; Primary Input Voltage: 3V; Supply Voltage Max: 5.5V; Supply Voltage Min: 1.8V; Termination Type: Surface Mount Device; Voltage Regulator Type: Step Down (Buck)