Analog Devices ADV7123SCP170EP-RL
CMOS, 170 MHz, Triple, 10-Bit High Speed Video DAC | IC DAC 10BIT A-OUT 48LQFP
Page du fabricantFiche technique
Prix et stock
Fiches techniques et documents
Analog Devices
Datasheet24 pagesIl y a 15 ans
Datasheet24 pagesIl y a 17 ans
SHENGYU ELECTRONICS
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+0.00%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
EE Concierge
SymboleEmpreinte
SnapEDA
Empreinte
Télécharger
Ultra Librarian
SymboleEmpreinte
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Pièces détachées
Analog DevicesADV7123JSTZ240
Digital to Analogue Converter, 10 bit, 240 MSPS, Parallel, 3V to 3.6V, 4.75V to 5.25V, QFP, 48 RoHS Compliant: Yes
Analog DevicesADV7123KSTZ140
Digital to Analogue Converter, 10 bit, 330 MSPS, Parallel, 3V to 3.6V, 4.75V to 5.25V, LQFP, 48
Analog DevicesADV7123KSTZ50
Digital to Analog Converter 3 Channel Segment 10-Bit 48-Pin LQFP
RenesasHI5628INZ
DAC 2-CH Segment 8-bit 48-Pin LQFP
Descriptions
Descriptions de Analog Devices ADV7123SCP170EP-RL fournies par ses distributeurs.
PARALLEL WORD INPUT LOADING 10-BIT DAC QCC48
DAC 3-CH 10-bit 48-Pin LFCSP EP T/R
48-LQFP Current - Unbuffered Current Source S-XQCC-N48 digital to analog converter 1.4V 7mm -55C~105C
IC DAC 10BIT VIDEO TRPL 48LFCSP
5V Supply Only Up To 140Mhz Ic
The ADV7123 (ADV®) is a triple high speed, digital-to-analog converter on a single monolithic chip. It consists of three high speed, 10-bit, video DACs with complementary outputs, a standard TTL input interface, and a high impedance, analog output current source. The ADV7123 has three separate 10-bit-wide input ports. A single 5 V/3.3 V power supply and clock are all that are required to make the part functional. The ADV7123 has additional video control signals, composite SYNC and BLANK. The ADV7123 also has a power save mode. The ADV7123 is fabricated in a 5 V CMOS process. Its monolithic CMOS construction ensures greater functionality with lower power dissipation. The ADV7123 is available in a 48-lead LQFP package. Product Highlights 330 MSPS throughput. Guaranteed monotonic to 10 bits. Compatible with a wide variety of high resolution color graphics systems, including RS-343A and RS-170. Applications Digital video systems (1600 × 1200 at 100 Hz) High resolution color graphics Digital radio modulation Image processing Instrumentation Video signal reconstruction