Rubycon 50YXH100MEFC8X11.5
100uF 50V ±20% Plugin, D8xL11.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Obsolete
Precio y existencias
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para Rubycon 50YXH100MEFC8X11.5.
IHS
Datasheet3 páginasHace 4 años
Master Electronics
Newark
Historial de existencias
Tendencia de 3 meses:
+0.00%
Stock
11,927
Authorized Distributors
4
Capacitance
100 µF
100 µF
100 µF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
50 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
61 mΩ
61 mΩ
Life (Hours)
7000 hours
3000 hours
Ripple Current
277.5 mA
870 mA
870 mA
Height - Seated (Max)
13.0048 mm
13.0048 mm
13.0048 mm
Introduction Date2013-06-13
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2023-06-30
Componentes relacionados
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UHE 50V 100muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
United Chemi-ConEKY-500ELL101MHB5D
Cap Aluminum Lytic 100uF 50V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 555mA 7000h 105°C Bulk
Cap Aluminum Lytic 100uF 50V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 400mA 7000h 105C Ammo
KYOCERA AVXUHE1H101MPD
United Chemi-ConEKYB500ELL101MHB5D
100uF 50V ±20% 620mA@100kHz Plugin,D8xL11.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
United Chemi-ConEKY-500ETC101MHB5D
Cap Aluminum Lytic 100uF 50V 20% (8 X 11.5mm) Radial 5mm 555mA 7000h 105°C Ammo Pack
Descripciones
Descripciones de Rubycon 50YXH100MEFC8X11.5 suministradas por sus distribuidores.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF, Through Hole Mount
CAPACITOR ALUM ELECT, 100UF, 50V, 20%, RADIAL; Capacitance:100µF; Capacitance Tolerance:± 20%; Diameter:8mm; Height:11.5mm; Lead Spacing:3.5mm; Life Time @ Temperature:7000 hours @ 105°C; Operating Temperature Max:105°C; Series:YXH ;RoHS Compliant: Yes