Rubycon 35YXH3300MEFC18X35.5
3300uF 35V ±20% Plugin, D18xL35.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Obsolete
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para Rubycon 35YXH3300MEFC18X35.5.
IHS
Datasheet3 páginasHace 4 años
Newark
Stock
1,432
Authorized Distributors
2
Capacitance
3.3 mF
3.3 mF
3.3 mF
Voltage Rating (DC)
35 V
35 V
35 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
14 mΩ
14 mΩ
Ripple Current
2.954 A
4.22 A
4.22 A
Height - Seated (Max)
37.4904 mm
35.5092 mm
35.5092 mm
Cadena de suministros
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2011-02-17
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2025-07-31
LTD Date2025-12-31
Componentes relacionados
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR ZLH 25V 3300muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
United Chemi-ConEKYB250ELL332MK35S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3300uF, Through Hole Mount
United Chemi-ConEKYB250ELL332MM20S
Cap Aluminum Lytic 3300uF 25V 20%( 18 X 20mm) Radial 7.5mm 3000mA 10000h 105C Bulk
KYOCERA AVXUHE1E332MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UHE 25V 3300muF 卤20% 0.630Dia 16.00mm
United Chemi-ConEKY-250ELL332MLN3S
Cap Aluminum Lytic 3300uF 25V 20% (16 X 31.5mm) Radial 7.5mm 3450mA 10000h 105°C Bulk
PanasonicEEUFR1E332
Panasonic EEUFR1E332 - Aluminum Electrolytic Capacitors (Radial Lead Type)
Descripciones
Descripciones de Rubycon 35YXH3300MEFC18X35.5 suministradas por sus distribuidores.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 35V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3300uF, Through Hole Mount
YXH ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR Radial Can aluminum electrolytic capacitor 0.709Dia 18.00mm ±20% 3300muF 35V
CAPACITOR ALUM ELECT, 3300UF, 35V, 20%, RADIAL; Capacitance:3300µF; Capacitance Tolerance:± 20%; Diameter:18mm; Height:35.5mm; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Lead Spacing:7.5mm; Life Time @ Temperature:10000 hours @ 105°C ;RoHS Compliant: Yes